.

Deepfake z prezydentem Ukrainy usunięty z serwerów Mety

dodano: 
17.03.2022
komentarzy: 
0

Meta usunęła spreparowane wideo, na którym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał rzekomo ogłosić kapitulację – informuje techcrunch.com. Opublikowany 16 marca 2022 roku deepfake jest kolejnym alarmującym dowodem na to, że równolegle do brutalnej inwazji Rosji w Ukraine toczy się również wojna informacyjna, dlatego platformy społecznościowe muszą być przygotowane na walkę z dezinformacją – czytamy.

Źródło przekazuje, że Nathaniel Gleicher, szef polityki bezpieczeństwa w Meta, wyjaśnił, że firma zdecydowała się usunąć treści zawierające film z Zełenskim ze względu na złamanie zasady dotyczącej zakazu „manipulacji mediów”. Jest to forma multimedialnej dezinformacji, polegająca na edycji wideo w taki sposób, aby przedstawiać osobę przemawiającej publicznie w tak, aby wyglądało, że powiedziała coś, czego w rzeczywistości nie mówiła.

Dalej dowiadujemy się, że Meta szybko wychwyciła wideo i usunęła je ze swoich serwisów, jednak mimo to materiał jest rozsyłany na rosyjskim odpowiedniku Facebooka – VKontakcie oraz prorosyjskich kanałach na Telegramie.

Ukraińska stacja telewizyjna Ukraine 24 również poinformowała, że jej pasek informacyjny został zhakowany w tę środę w podobny sposób – miał on wzywać obywateli Ukrainy do rezygnacji z oporu stawianego wobec rosyjskich wojsk – przekazuje źródło.

Źródło dodaje, że prezydent Ukrainy szybko zareagował na nieprawdziwe informacje, publikując własny, prawdziwy materiał wideo nagrany z ręki, który – jak ocenia źródło – jest charakterystyczny dla komunikatów Zełenskiego od początku inwazji. (as)

Źródło:

techcrunch.com, Meta takes down deepfake of Ukraine’s President Zelensky surrendering, Taylor Hatmaker, 16.03.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin