.

„Dezinformacja – bomba atomowa XXI wieku” – konferencja Media Info 2023 Rzeszów już 19 stycznia

dodano: 
11.01.2023
komentarzy: 
0

„Dezinformacja – bomba atomowa XXI wieku” – to temat konferencji Media Info 2023 Rzeszów, która odbędzie się już 19 stycznia 2023 roku. Podczas wydarzenia poruszone zostaną tematy związane z problematyką dezinformacji globalnej, regionalnej oraz lokalnej.

„Od dawna wiedzieliśmy, że informacja jest towarem, ale dziś też zdaliśmy sobie sprawę, że może być bronią, narzędziem agresji. Coraz wyraźniej widzimy, jaką przejawia siłę, mogącą zaatakować miliony ludzi – ich sposób postrzegania świata i innych osób. Jak może wpłynąć na kreowanie opinii, postawy, a w konsekwencji działania, jak zmienić oceny i decyzje, a nawet budzić nienawiść. Dziś też widzimy jaką siłę rażenia, mogącą zaatakować miliony świadomości ludzkich, sposób postrzegania, myślenia, opinii, a w dalszej mierze działań i zachowań, ma DEZINFORMACJA” – mówią organizatorzy wydarzenia, przedstawiciele Fundacji Oksymoron – Instytutu Badań Społecznych i Mediów. „Czym jest informacja? Jak scharakteryzować dezinformację? Gdzie można wyznaczyć granice? Jak ma się wolność słowa do potrzeby ochrony przed manipulacją?” – między innymi na te pytania poszukują odpowiedzi.

Konferencja rozpocznie się od prezentacji wyników badań „Samorząd wobec dezinformacji”.

Później odbędzie się panel dyskusyjny „Fakt czy spiskowa teoria”, podczas którego eksperci będą rozmawiać m.in. o tym, czy dezinformacja ma wymiar tylko globalny, czy także lokalny, a także jaki procent stanowią świadomie kreowane kampanie dezinformacyjne.

Kolejny panel – „Gdzie tyka bomba dezinformacyjna?” – poświęcony będzie m.in. roli dziennikarzy i PR-owców w kreowaniu i walce z dezinformacją. Czy postulat opierania się na w pełni etycznym komunikowaniu to utopia, jakie są najgroźniejsze formy dezinformacji, jakie chwyty w kampanii wyborczej są dozwolone, jak dezinformacja wpływa na komunikowanie się samorządu terytorialnego i jego relacje z mediami – odpowiedzi na te pytania poszukają paneliści.  

„Saper dezinformacji” to z kolei panel dyskusyjny dotyczący mechanizmów obronnych i narzędzi walki z dezinformacją. Eksperci zastanowią się, czy można się obronić przed skutkami dezinformacji i manipulacji, a jeśli tak – w jaki sposób to robić, jakie narzędzia wykorzystać i kto powinien się tym zajmować. W dyskusji pojawią się także kwestie obrony praw osobistych, ochrony przed szkalowaniem w mediach i internecie oraz wpływ dezinformacji na kampanie wyborcze.

Podczas konferencji zostanie wręczony „OKSYMORON ROKU 2022” – statuetka przyznawana za publiczną wypowiedź, akcję, projekt lub publikację w dziedzinie mediów, polityki, reklamy, zwracającą uwagę na niedostrzegalną dotąd kwestię, mającą przełomowe znaczenie bądź obalającą mit, tabu.

Konferencja odbędzie się 19 stycznia 2023 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim (Sala Biznes, ul. Rejtana 16 C).

Udział jest bezpłatny, a rejestracji można dokonać na stronie.

PRoto.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin