Długie godziny pracy są zagrożeniem dla zdrowia i życia – podaje WHO

dodano: 
19.05.2021
komentarzy: 
0

Wielogodzinna praca przyczynia się do śmierci kilkuset tysięcy osób na świecie każdego roku – rp.pl pisze o opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Problem ten może się nasilać w wyniku pandemii koronawirusa – czytamy.

Dowiadujemy się, że czasopismo naukowe „Environment International”, opierając się na pierwszym globalnym opracowaniu WHO i Międzynarodowej Organizacji Pracy o śmiertelności z powodu przepracowania, podało, że „745 tys. ludzi zmarło w 2016 roku z powodu udaru mózgu i chorób związanych z układem wieńcowym z powodu długich godzin pracy”. Czytamy także, że opracowanie to wykazało, że większość ofiar (72 proc.) stanowili mężczyźni w średnim i w starszym wieku. Dowiadujemy się również, że zgony następowały „dużo później po odejściu z pracy”. Organizacje wskazały, że „najbardziej narażeni byli mieszkańcy Azji Połuniowo-Wschodniej i Zachodniego Pacyfiku, czyli Chin, Japonii i Australii”.

Rp.pl przekazuje, że dane ze 194 krajów pokazują, że „praca przez 55 godzin lub więcej tygodniowo zwiększa ryzyko udaru mózgu o 35 proc. i o 17 proc. możliwość zgonu z powodu choroby serca w porównaniu z osobą pracującą przez 35-40 godzin w tygodniu”. Opracowanie to dotyczyło czasu między 2000 a 2016 rokiem, zatem nie objęło pandemii, a jak twierdzi WHO, „wzrost telepracy i globalne spowolnienie gospodarki wynikające z sytuacji kryzysowej mogą potęgować to ryzyko”. Dodatkowo okazuje się, że COVID-19 sprawił, że „nasila się tendencja zwiększonego czasu pracy” — „co najmniej 9 proc. ludzi pracuje przez długi czas” – ocenia WHO.

„Ograniczanie czasu pracy byłoby korzystne dla pracowników, bo wykazano, że to zwiększa wydajność” — rp.pl przytacza też ocenę Franka Pegi, pracownika technicznego WHO, który dodał, że „to bardzo inteligentny wybór nie zwiększać godzin pracy w kryzysie gospodarczym” — dowiadujemy się.

Oprócz tego czytamy, że pracownicy WHO wraz z szefem Fedrosem Adhanomem Ghebreyesusem mówią, że pracują dłużej w okresie pandemii, a dyrektorka departamentu środowiska, zmiany klimatu i zdrowia, Maria Neira, informuje, że organizacja „będzie dążyć do poprawy swej polityki w związku z wnioskami opracowania” i „zwiększania ochrony pracujących” (kd).

Źródło:

rp.pl, WHO: długie godziny pracy są zabójcze, Piotr Rudzki, 17.05.2021
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin