.

Dwa polskie miasta w pierwszej setce listy najbardziej inteligentnych miast świata

dodano: 
10.11.2017
komentarzy: 
0

Warszawa i Wrocław zakwalifikowały się do pierwszej setki najbardziej inteligentnych miast świata według raportu IESE Cities in Motion Index 2017. Zajęły odpowiednio 54 i 95 miejsca – czytamy na rp.pl. W czołówce zestawienia znalazły się natomiast Nowy Jork, Londyn i Paryż.

Raport IESE Cities in Motion Index 2017 powstaje w oparciu o analizę różnych aspektów, które mają wpływ na jakość życia w 180 wybranych miastach świata – podaje źródło.

„Miasta analizowano za pomocą zestawu wskaźników dotyczących kapitału ludzkiego, spójności społecznej, gospodarki, zarządzania publicznego, partycypacji społecznej, środowiska naturalnego, mobilności i transportu, planowania przestrzennego, wydajności i zaawansowanych technologii” – czytamy na rp.pl.

Jak twierdzi źródło, polskie miasta dopiero zaczynają realizować koncepcję smart city. W Polsce urzeczywistniana jest ona np. przez wdrażanie systemów inteligentnego zarządzania ruchem czy gospodarkę energetyczną i oszczędzanie energii, przeważnie w publicznych budynkach – czytamy. Rp.pl zauważa jednak, że trudno byłoby np. Kraków nazwać miastem smart ze względu na to, że ma problem z kilkunastokrotnym przekroczeniem norm zanieczyszczeń powietrza. (pp)

Źródło:

rp.pl, Inteligentne miasta: Warszawa i Wrocław daleko w rankingu, Krzysztof Kowalski, 08.11.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin