Dziennik z tarczą

dodano: 
08.09.2008
komentarzy: 
0

Dziennik powrócił w lipcu na pierwsze miejsce rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów. Lider zestawienia był cytowany przez inne media 1507 razy, a spektakularne zwycięstwo zawdzięcza ujawnieniu tajnych rozmów o tarczy antyrakietowej. Drugie miejsce zajęła Rzeczpospolita (otwierająca ranking z czerwca) z wynikiem 1241 powołań. Trzecia lokata należy do Gazety Wyborczej, której publikacje przywoływano 666 razy.

W zestawieniu znalazły się aż cztery stacje radiowe, a Onet.pl nigdy nie był tak wysoko.

Dwa najczęściej cytowane teksty to „Wojna polsko-polska” o traczy antyrakietowej autorstwa Michała Majewskiego i Pawła Reszki, prezentujący fragmenty rozmów prezydenta Kaczyńskiego z Radkiem Sikorskim, oraz wywiad z Lechem Kaczyńskim. Oba ukazały się w Dzienniku. Rzeczpospolita tymczasem ujawniła aferę korupcyjną z udziałem prezydenta Sopotu w artykule „Prezydent Sopotu chciał łapówki”.

Czwarte miejsce należy do stacji TVN24, cytowanej 387 razy - głównie w kontekście kontrowersyjnej wypowiedzi Janusza Palikota o prezydencie. Dziennik Polska (275) awansował na piąte miejsce. Pozycję lidera wśród stacji radiowych zdobyło radio TOK FM (135). Warto zwrócić również uwagę na obecność w lipcowym rankingu jeszcze trzech stacji radiowych – PR1 (110), RMF FM (99) oraz Radia ZET (89). W pierwszej piętnastce znalazły się również dwa tygodniki opinii: Newsweek (145, 8. miejsce) i Wprost (143, 9. miejsce).

Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl awansował z 12. na 6. lokatę, cytowany przez inne media 210 razy. Z dzienników biznesowo-ekonomicznych prym wiedzie Gazeta Prawna, cytowana 177 razy (7. miejsce). To ponad dwa razy więcej niż Puls Biznesu (83). Zestawienie zamyka Gazeta Giełdy Parkiet (81 powołań). Z pierwszej piętnastki zniknęły tabloidy.

W lipcu wśród tematów powołań dominowały: ujawniona rozmowa L. Kaczyńskiego z R. Sikorskim o tarczy antyrakietowej, trwające negocjacje w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, stanowisko polskiego prezydenta w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, stopień przygotowań Polski i Ukrainy do Euro 2012, afera korupcyjna z udziałem prezydenta Sopotu J. Karnowskiego, śledztwo w sprawie udziału polskich żołnierzy w strzelaninie w Afganistanie, rzekoma współpraca byłego prezydenta L. Wałęsy z SB, ustalenia historyków dotyczące śmierci gen. W. Sikorskiego oraz kontrowersje wokół WSI.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach - z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 20), pomorskiego (Polska Dziennik Bałtycki, 17) oraz lubelskiego (Polska Kurier Lubelski) i małopolskiego (Dziennik Polski) - ex aequo po 10 powołań.

Od 1 do 31 lipca na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6820 przekazów mediowych (z prasy, radia, telewizji). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7011 razy. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.

Raport lipcowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin