niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościEgipt z ustawą, która pozwala na legalne zamykanie kont w mediach społecznościowych

Egipt z ustawą, która pozwala na legalne zamykanie kont w mediach społecznościowych

W poniedziałek 16 lipca 2018 roku w Egipcie uchwalono ustawę, która pozwala na legalne zamykanie profili w mediach społecznościowych, publikujących fake newsy, oraz nakładanie kar na dziennikarzy, którzy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje – podaje cnet.com, powołując się na Reutersa.

Zgodnie z nowym prawem – czytamy – konta oraz blogi, które mają ponad 5 tys. obserwujących, mają być traktowane jako media i podlegać karom, jeśli będą publikować wiadomości uznane za fałszywe, bądź zachęcające do łamania prawa. Nowy przepis ma być egzekwowany przez Najwyższą Radę ds. Administracji Mediów w Egipcie, której przewodzi urzędnik wyznaczony przez prezydenta Abdela Fattaha el-Sisi – pisze portal.

Jak czytamy, nowo uchwalone prawo pozwoli też Radzie Najwyższej blokować lub zawieszać serwisy internetowe, które nie posiadają licencji nadanej przez Radę, zaś redaktorów tych portali karać grzywną. Co więcej, ustawa nakłada nowe ograniczenia na dziennikarzy, którzy od teraz mogą prowadzić relacje bądź nagrywać filmy z ważnych wydarzeń jedynie w miejscach wyznaczonych przez egipski rząd – podaje źródło.

Sherif Mansour, dyrektor Komitetu Ochrony Dziennikarzy na Bliski Wschód i Afrykę Północną, w rozmowie z cnet.com powiedział, że nowa ustawa będzie usprawiedliwieniem dla przetrzymywania dziennikarzy, którym zarzucono szerzenie „fałszywych informacji” – czytamy.

Jak zauważa portal, powołując się na dane zgromadzone przez organizację Freedom House, egipski rząd w zeszłym roku zablokował ponad 400 stron internetowych – w tym serwisy informacyjne oraz witryny należące do organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka – czytamy. Wielu użytkowników Facebooka oraz działaczy społecznych i dziennikarzy zostało też aresztowanych. (jg)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj