wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościFacebook będzie oceniać wiarygodność użytkowników, by chronić serwis przed fake newsami?

Facebook będzie oceniać wiarygodność użytkowników, by chronić serwis przed fake newsami?

Washingtonpost.com podaje, że Facebook zaczął oceniać wiarygodność swoich użytkowników w skali od 0 do 1. Jak informuje źródło, serwis zdecydował się na opracowanie tego systemu w ramach walki z fake newsami. Informacje te potwierdziła Tessa Lyons, Product Manager odpowiedzialna za zwalczanie dezinformacji w portalu – czytamy.

Facebook, podobnie jak inne firmy technologicznie, umożliwia swoim użytkownikom zgłaszanie problematycznych treści. Jednak ze względu na to, że serwis Marka Zuckerberga „dał osobom korzystającym z portalu więcej opcji, niektórzy użytkownicy zaczęli zgłaszać prawdziwe treści jako wprowadzające w błąd” – czytamy dalej.

„Często zdarza się, że ludzie mówią nam, że coś jest fałszywe, ponieważ nie zgadzają się z danym materiałem lub celowo starają się uderzyć w konkretnego wydawcę” – źródło cytuje wypowiedź Tessy Lyons.

Ocena, jaką zgodnie z wyżej opisanym systemem uzyska dana osoba, nie będzie jednak bezwzględnym wskaźnikiem wiarygodności użytkownika – zaznaczyła w rozmowie z washingtonpost.com przedstawicielka serwisu społecznościowego. Wynik ten ma być „jedną z tysięcy miar nowych wskazówek behawioralnych”, które Facebook weźmie pod uwagę, oceniając ryzyko. Portal monitoruje też, którzy użytkownicy mają skłonność do oznaczania treści jako problematyczne i którzy wydawcy są zdaniem osób korzystających z serwisu godni zaufania – czytamy.

Nie jest jednak jasne, na jakiej podstawie serwis będzie oceniał użytkowników, czy ocenie będą podlegać wszystkie osoby korzystające z portalu oraz w jaki sposób będą wykorzystywane wyniki – dodaje źródło.

O komentarz w tej sprawie zwrócił się do Facebooka serwis businessinsider.com.pl. „Sugestia, że używamy scentralizowanego systemu oceny osób korzystających z Facebooka jest błędna, a nagłówek artykułu Washington Post jest mylący. Co zatem właściwie robimy? Rozwijamy proces chroniący przed nieuzasadnionym oznaczaniem informacji jako fałszywe w celu oszukania systemu weryfikacji. Powodem, dla którego to robimy, jest zagwarantowanie skuteczności naszej walki z dezinformacją” – czytamy w odpowiedzi, jakiej biuro prasowe serwisu Zuckerberga udzieliło portalowi. (pp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj