.

 

Facebook będzie walczyć z fałszywymi informacjami o koronawirusie

dodano: 
03.02.2020
komentarzy: 
0

Koronawirus stał się jednym z najpopularniejszych tematów na całym świecie. W internecie pojawia się na jego temat coraz więcej wpisów – często takich, które można zaliczyć do treści dezinformujących lub fake newsów. Walkę z tym problem postanowił podjąć Facebook, który 30 stycznia 2020 roku poinformował o swoich nowych zasadach.

Czytaj także: Piwo Corona łączone z koronawirusem. Właściciele marki uspokajają

Jak czytamy we wpisie na blogu serwisu społecznościowego, Facebook wspiera działania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która uznała koronawirusa za zagrożenie dla zdrowia publicznego w skali międzynarodowej. Działania portalu społecznościowego mają opierać się na zmniejszeniu dezinformacji i szkodliwych treści oraz wskazywaniu użytkownikom potwierdzonych informacji.

Zmniejszenie dezinformacji i szkodliwych treści

Zewnętrzni fact-checkerzy z całego świata rozpoczęli już weryfikowanie treści powiązanych z koronawirusem. Gdy uznają, że dana informacja jest fałszywa, jej zasięgi zostaną zmniejszone zarówno na Facebooku, jak i Instagramie. Dodatkowo każdy użytkownik, który udostępnił tę informację, dostanie powiadomienie o jej statusie.

Portal społecznościowy będzie także usuwać posty z nieprawdziwymi informacjami lub teoriami spiskowymi, które organizacje zdrowia i lokalni eksperci oznaczą jako treści szkodliwe. W szczególności zwracać będzie uwagę na wpisy zniechęcające do leczenia lub te z niecodziennymi pomysłami na zabezpieczenie się przed zarażeniem – takimi jak picie wybielacza.

Na Instagramie blokowane będą również hashtagi, za pomocą których dezinformacja się rozprzestrzenia.

Zapewnianie przydatnych informacji

Facebook rozpoczął ścisłą współpracę ze znanymi organizacjami zdrowia, aby dostęp do prawdziwych informacji był łatwiejszy.

Serwis społecznościowy będzie pokazywać najnowsze i najważniejsze wiadomości, przekazywane przez organizacje, na samej górze głównego feedu. Te informacje będą również wyświetlane w oddzielnych oknach użytkownikom szukającym informacji o wirusie.

Organizacje dostaną także możliwość prowadzenia bezpłatnych kampanii edukacyjnych dotyczących koronawirusa na terenach dotkniętych chorobą.

Wspieranie partnerów

Portal społecznościowy postanowił również wesprzeć naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda i Narodowego Uniwersytetu Tsing Hua w Tajwanie. Udostępnia im anonimowe dane dotyczące mobilności i mapy gęstości populacji, które mają pomóc przewidzieć, jak wirus będzie się rozprzestrzeniał dalej. Partnerzy otrzymują także informacje o tym, jak internauci rozmawiają o wirusie.

Facebook zaznacza, że nie wszystkie przedstawione pomysły zostały już całościowo wprowadzone.

Firma będzie również informować o dodatkowych krokach, jakie zdecyduje się podjąć w walce z wirusem. (ak)

Źródło:

about.fb.com, Keeping People Safe and Informed About the Coronavirus, Kang-Xing Jin, 30.01.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin