wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościFacebook będzie wyświetlać powiadomienia przy udostępnianiu starszych artykułów

Facebook będzie wyświetlać powiadomienia przy udostępnianiu starszych artykułów

Facebook wprowadza nową opcję, dzięki której użytkownicy mają widzieć aktualne i wiarygodne treści. Od 26 czerwca 2020 roku serwis społecznościowy będzie wyświetlać powiadomienia, gdy będzie się chciało udostępnić artykuł opublikowany ponad 90 dni wcześniej. Powiadomienie będzie można zignorować i nadal udostępnić wybraną treści, jeśli uzna się, że jest nadal aktualna.

Jak tłumaczy Facebook, przeprowadzone przez niego w ostatnich miesiącach badania wewnętrzne wykazały, że aktualność artykułu jest ważnym kontekstem, który pomaga ludziom decydować, co przeczytać i udostępnić oraz czemu można zaufać. Czytamy, że obawy dotyczące udostępniania starszych artykułów w mediach społecznościowych wyrażali szczególnie wydawcy wiadomości – ich zdaniem przez czytanie starszych, często nieaktualnych informacji, użytkownicy mogą błędnie interpretować bieżące wydarzenia. Niektórzy wydawcy wiadomości podjęli już kroki, aby rozwiązać ten problem – na swoich stronach internetowych w widoczny sposób oznaczają starsze artykuły, aby zapobiec wykorzystywaniu ich w celu dezinformacji.

facebook

Źródło: about.fb.com

Na potwierdzenie słów Facebooka, portal socialmediatoday.com przywołuje przykład brytyjskiego dziennika The Guardian. Jak czytamy, w kwietniu 2019 roku gazeta wprowadziła na swojej stronie internetowej wyraźne oznaczenia, pokazujące rok publikacji danej wiadomości. Źródło tłumaczy, że decyzja dziennika wynikała m.in. z zauważania regularnych skoków w udostępnianiu artykułu z 2013 roku, w którym opisano przepisy dotyczące wykorzystywania mięsa końskiego w Wielkiej Brytanii. Stara wiadomość była wielokrotnie wykorzystywana do wznowienia debaty na ten temat – odbiorcy byli oburzeni, że tego typu propozycje ponownie są w kraju rozważane.

Jak dodaje Facebook, w najbliższych miesiącach testowane będą także inne zastosowania powiadomień – np. w przypadku tekstów, w których wspominany jest koronawirus, podobnego typu powiadomienie będzie pokazywało informacje na temat źródła artykułu oraz kierowało do Centrum Informacyjnego na temat COVID-19, gdzie można uzyskać więcej wiarygodnych informacji związanych z pandemią. (ak)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj