Facebook chce zwiększyć bezpieczeństwo w grupach

dodano: 
18.03.2021
komentarzy: 
0

Grupy na Facebooku mają być bezpieczniejsze – zapowiada serwis Zuckerberga. Facebook opublikował aktualizację zasad i zabezpieczeń, które mają dotyczyć znajdowania grup i korzystania z nich.

Działania serwisu mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się szkodliwych treści, takich jak szerzenie nienawiści i dezinformacja. Portal społecznościowy chce utrudnić określonym grupom działanie albo odnalezienie tych społeczności, zarówno jeśli są to grupy publiczne, jak i prywatne.

Wprowadzone zmiany wpłyną więc na to, jakie grupy będą pojawiać się w spersonalizowanych rekomendacjach, jak równeż – osłabią widoczność grup, które łamią zasady obowiązujące na platformie. Grupy, które wielokrotnie złamią zasady, będą blokowane.

Facebook, żeby zwiększyć bezpieczeństwo spersonalizowanych rekomendacji grup, rozszerza na cały świat ograniczenie, które sprawia, że nowe grupy oraz te o tematyce obywatelskiej lub politycznej nie będą wyświetlane w rekomendacjach. Takie rozwiązanie serwis wprowadził wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Wciąż możliwe będzie wyszukanie takich grup oraz zapraszanie do nich znajomych.

Grupy, które złamią zasady platformy, będą z kolei wyświetlane niżej w spersonalizowanych rekomendacjach.

Innym ograniczeniem dla grup nieprzestrzegających zasad ma być informowanie o tym użytkowników, którzy chcą dołączyć do danej grupy. Serwis wyjaśnia, że działanie to ma na celu sprawienie, by decyzja o dołączeniu została podjęta „świadomie”. Facebook ograniczy także możliwość zapraszania do takich grup nowych użytkowników oraz ograniczy widoczność treści wśród osób, które są ich członkami.

Co więcej, administratorzy i moderatorzy grup będą tymczasowo zobowiązani do akceptowania wszystkich nowych postów. Taka zmiana pojawi się w grupach, w których znacząca liczba członków złamała zasady polityki serwisu albo była częścią grupy, która została usunięta za nieprzestrzeganie zasad. Posty w grupie nie będą więc widoczne, dopóki administrator lub moderator ich nie zweryfikuje i zaakceptuje. Jeśli zarządzający będą nagminnie akceptować i publikować posty naruszające zasady, usunięta zostanie cała grupa. 

Użytkownicy, którzy regularnie naruszają standardy społeczności, też muszą liczyć się z ograniczeniami. Osobom takim okresowo zostanie zablokowana możliwość publikowania lub komentowania treści we wszystkich grupach, do których należą. Stracą także możliwość zaproszenia innych użytkowników do jakiejkolwiek grupy albo stworzenia nowej.

Serwis zapowiada, że zmiany będą wprowadzane na platformie stopniowo w najbliższych miesiącach. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin