Facebook, NASK i UNICEF Polska pomogą uczniom i nauczycielom radzić sobie w sieci

dodano: 
21.10.2020
komentarzy: 
0

Wystartował nowy projekt edukacyjny „Przystań w sieci”, którego organizatorami są Facebook, NASK i UNICEF Polska. W ten sposób chcą pomóc uczniom i nauczycielom radzić sobie w internecie.

Twórcy projektu chcą dotrzeć do dwóch tysięcy nauczycieli i 40 tysięcy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (osoby w wieku 13-19 lat) w całym kraju. Dzięki bezpłatnej platformie e-learningowej nauczyciele zdobędą wiedzę w zakresie promowania pozytywnych zachowań wśród uczniów oraz reagowania na niepożądane incydenty. Z kolei młodzież ma nauczyć się m.in., gdzie szukać pomocy, gdy stanie się ofiarą cyberprzestępstwa. Na platformie dostępnych będzie sześć modułów: Prywatność w sieci, Cyberprzemoc, Cyberzagrożenia, Szkodliwe i niebezpieczne treści, Cyfrowe ślady i reputacja online oraz Fałszywe informacje.

Organizatorzy przywołują badanie NASK „Nastolatki 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania uczniów” z 2019 roku, z którego wynika, że ponad 40 proc. nastolatków spotkało się z sytuacjami przemocy, wyśmiewania lub poniżania w internecie, a jedna trzecia z nich nie reaguje na takie zdarzenia. Z kolei 25 proc. młodych ludzi padło ofiarą oszustwa bądź włamania na skrzynkę e-mail lub konto na profilu społecznościowym – czytamy.

„Jako Facebook chcemy, aby wszyscy członkowie naszej społeczności byli bezpieczni i dobrze poinformowani. Nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami wzmacniającymi bezpieczeństwo, ale wiemy też, jak ważna jest świadomość osób korzystających z internetu” – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich. Turowski dodaje, że „Przystań w sieci” jest projektem „o największym rozmachu” spośród wszystkich podejmowanych inicjatyw dla młodzieży.

Na platformie znajdzie się 18 podstawowych kursów dla nauczycieli i uczniów klas siódmych i ósmych oraz tych ze szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo nauczyciele będą mogli skorzystać z materiałów uzupełniających dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Ponadto, zarejestrowani pedagodzy dostaną możliwość wzięcia udziału w jednej z dwóch konferencji online, które zostaną zorganizowane na początku 2021 roku – podczas wydarzeń poszerzana będzie wiedza na temat bezpieczeństwa młodzieży w internecie. Twórcy zaznaczają, że moduły edukacyjne zostaną udostępnione zarejestrowanym uczestnikom 9 listopada 2020 roku. Udział w projekcie można wziąć przez rejestrację na stronie przystanwsieci.pl, gdzie znajdują się szkolenia i materiały edukacyjne.

W ramach akcji w 2021 roku zorganizowane zostaną także tematyczne konferencje (w formie zależnej od sytuacji epidemicznej). Uczniowie będą mogli także wziąć udział w konkursie na projekt kampanii społecznej poświęconej bezpiecznemu korzystaniu z internetu.

Małgorzata Połowniak-Dąbrowska, Manager projektów edukacyjnych w UNICEF Polska, podkreśla, że okres pandemii koronawirusa i wprowadzenie edukacji zdalnej uwypukliły wiele problemów związanych z obecnością w sieci: „brak świadomości uczniów co do zagrożeń wynikających z użytkowania globalnej sieci czy potrzebę wsparcia kadry pedagogicznej w nabywaniu kompetencji cyfrowych”.

Twórcy zaznaczają, że wszystkie szkoły, które zrealizują projekt zgodnie z założeniami, otrzymają certyfikat szkoły promującej świadome korzystanie z internetu w roku szkolnym 2020/2021. Akcja jest objęta patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów.

Realizacja programu jest przewidziana do końca obecnie trwającego roku szkolnego. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin