Facebook uzależnia?

dodano: 
20.08.2010
komentarzy: 
0

Rosnąca popularność Facebooka niepokoi psychologów – pisze Renata Mazurowska na łamach portalu internetowego rp.pl. Autorka artykułu przytacza badania przeprowadzone przez Lightspeed Research dla Oxygen Media, z których wynika, że dla 34% Amerykanek w wieku 18-34 lata, pierwszą czynnością, jaką wykonują po przebudzeniu, jest wejście na Facebooka.  A ponad połowa przekłada komunikację wirtualną nad realną.

Pomimo że psychologowie zdążyli już wymyślić nazwę dla uzależnienia od Facebooku, (FAD – Facebook Addiction Disorder) to socjologowie uspokajają. „Uzależnienie od FB wydaje się być sprawą sztucznie rozdmuchaną. Czy ktoś traktuje, jako jednostkę chorobową telefon do ukochanej osoby tuż po przebudzeniu?” – powiedział dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. „Straszenie uzależnieniem wynika z niezrozumienia zjawiska. Mogą zdarzyć się przypadki chorobowe, ale wszystko, również FB, jest dla ludzi inteligentnych.” – dodaje Sobierajski.

Facebook kształtuje również to, jak nas postrzegają inni. Sabina Stodolak, psycholog, uważa, że obecnie „żyjemy w czasach, w których wartość człowieka mierzy się jego popularnością”. „Popularność kreują media, ale na afisz nie każdy się dostanie. FB daje złudzenie bycia popularnym. Mierzy się to ilością znajomych na profilu.” – kontynuuje.

Inaczej sprawę postrzega Agnieszka Pasek, która z Facebooka korzysta już 6 lat. „ Nie zaskakuje mnie, ale też nie nudzi. Po prostu zawsze będę chciała oglądać zdjęcia znajomych, wiedzieć, co robią, i się z nimi komunikować. Czy mogą nas znudzić telefony komórkowe, żelazko albo pralka?” – podsumowuje Pasek.(rg)

Całość artykułu

 

Źródło:

rp.pl, Facebook – trzecie państwo świata, Renata Mazurowska, 18-08-2010, 13:41
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin