.

 

Facebook zapłaci 5 mld dol. za skandal z Cambridge Analytica

dodano: 
16.07.2019
komentarzy: 
0

Facebook zapłaci około pięciu miliardów dolarów za współpracę z Cambridge Analytica – informuje washingtonpost.com. Karę nałożyła na firmę Federalna Komisja Handlu (FTC) – niezależna agencja rządu Stanów Zjednoczonych, amerykański odpowiednik UOKiK. Czytamy, że jest to największa kara, jaką kiedykolwiek będzie musiała zapłacić firma technologiczna za złamanie zasad ochrony prywatności użytkowników.

Kara, która jest 200 razy wyższa niż poprzednia największa grzywna, musi teraz zostać zatwierdzona przez Departament Sprawiedliwości. Jednak jak zaznacza źródło, decyzje obu podmiotów zazwyczaj się pokrywają.

Źródło przytoczyło wypowiedź Davida Vladecka, byłego dyrektora w FTC, którego zdaniem kara jest wysoka, a sama sprawa jest testem pracy komisji, która powinna pociągnąć Facebooka do odpowiedzialności i powstrzymać przed tego typu praktykami pozostałych gigantów technologicznych.

Czytamy, że pojawiły się także głosy, że grzywna jest zbyt niska w porównaniu do ogromnych przychodów firmy. Washingtonpost.com dodaje, że Facebook już w kwietniu 2019 roku ostrzegł Wall Street, że kara może być właśnie tej wielkości i z wyprzedzeniem odłożył na to pieniądze. Zarówno portal społecznościowy, jak i FTC odmówiły źródłu udzielenia komentarza w tej sprawie.

Federalna Komisja Handlu wszczęła dochodzenie w sprawie Facebooka w marcu 2018 roku po ujawnieniu skandalu z firmą Cambridge Anayltica, która gromadziła dane użytkowników, aby dopasować do nich reklamy polityczne. Czytamy, że dochodzenie szybko zostało poszerzone o inne naruszenia prywatności i bezpieczeństwa. FTC i portal społecznościowy mają podpisać porozumienie, na mocy którego firma może być zmuszona m.in. do dokumentowania każdej decyzji dotyczącej danych osobowych przed zaoferowaniem nowych produktów czy uważniejszej obserwacji firm wykorzystujących informacje o użytkownikach. Facebook zgodził się na warunki ugody w czasie poufnych rozmów z komisją – podaje źródło.

Dalej czytamy, że nowe porozumienie będzie ograniczało firmę bardziej niż ugoda z FTC z 2011 roku. W ramach pierwszego porozumienia Facebook musi co 20 lat powiadamiać komisję o zarządzaniu danymi osobowymi oraz przesyłać wyniki kontroli prywatności przeprowadzanej przez zewnętrznych specjalistów.

Washingtonpost.com zwraca także uwagę, że dwóch Demokratów należących do komisji głosowało przeciwko ugodzie, co sugeruje, że niektórzy członkowie FTC nie zgadzają się z relatywnie niską karą grzywny. W pewnym momencie chcieli również, aby odpowiedzialność wziął na siebie także CEO Facebooka, Mark Zuckerberg. Czytamy, że firma walczyła o to, aby prezes nie poniósł osobistej odpowiedzialności za skandal.

Zdaniem specjalistów pytanych przez źródło Komisja nie jest wystarczająco silna, aby naprawdę wpłynąć na obecne praktyki Facebooka dotyczące przetwarzania danych osobowych. (ak)

Źródło:

washingtonpost.com, FTC votes to approve $5 billion settlement with Facebook in privacy probe, Tony Romm, 12.07.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin