.

 

Fikcyjna postać została laureatką plebiscytu Polska Press

dodano: 
28.04.2023
komentarzy: 
0

Kandydatka stworzona przez sztuczną inteligencję otrzymała nagrodę Osobowość Roku 2022, przyznawaną przez redakcje „Dziennika Bałtyckiego” i „Głosu Dziennika Pomorza”, należące do Polska Press – opisuje tvn24.pl. O sprawie poinformowała Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która zgłosiła nieistniejącą kandydatkę do konkursu.

Jak podaje źródło, kandydaturę nieistniejącej Agaty Bąk zgłosiła do nagrody Martyna Regent, aktywistka miejska z Gdyni, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Sama Regent wycofała swoją kandydaturę z konkursu ze względu na płatną formę głosowania na nominowanych – czytamy.  Zdecydowała się jednak sprawdzić, jak działa plebiscyt – z wykorzystaniem AI wykreowała postać Agaty Bąk, fikcyjnej koordynatorki nieistniejącego zespołu badawczego „Invisible Women in AI”, która miała być również wykładowczynią, badaczką i autorką publikacji naukowych. Jej biogram stworzyła sztuczna inteligencja – przekazuje źródło. Jak dalej czytamy, Regent podkreślliła, że życiorys nie został zweryfikowany przez organizatorów.

Źródło podaje, że kandydatura została zgłoszona przez formularz na stronie „Dziennika Bałtyckiego”. W internecie nie powstał z kolei żaden zapis fikcyjnych działań Agaty Bąk, nie przeszkodziło to jednak redakcji w przesłaniu na podany numer telefonu dyplomu z gratulacjami uzyskania nominacji – czytamy dalej.

W kolejnych wiadomościach, jak przekazała zgłaszająca, oferowano „płatne, personalizowane grafiki do dystrybucji”. Regent zwróciła także uwagę na problem z systemem do głosowania, który „umożliwiał oddawanie głosów z jednego urządzenia bez żadnych ograniczeń, jednak nie częściej niż raz na sekundę”.

Kandydatka stworzona przez AI tytuł Osobowości Roku 2022 w kategorii Biznes w powiecie lęborskim. „W jej imieniu” nagrodę na gali, która odbyła się 26 kwietnia, odebrała Regent.

Jak dalej czytamy, Polska Press przesłało tvn24.pl oświadczenie odnoszące się do powyższych doniesień. Pierwsze miejsce przyznano innej osobie. „Informujemy, że pan Eugeniusz Głodowski, właściciel piekarnio-ciastkarni w Lęborku, zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Osobowości Roku 2022 w kategorii Biznes w powiecie lęborskim” – napisała grupa wydawnicza. Wyjaśniono także, że wyniki konkursu zostały zmienione ze względu na „ujawnienie faktu, że nominacja i głosowanie na »kandydatkę« z pierwszego miejsca były wynikiem happeningu nacechowanego brakiem wrażliwości, empatii i arogancją, przeprowadzonego przez zgłaszającą ją osobę”.

Źródło podaje, że Polska Press przekazała też, że w związku z tą sytuacją wydawnictwo zapowiada zweryfikowanie regulaminów „pod kątem pojawiających się zmian technologicznych, które mogłyby prowadzić do popełniania nadużyć, tak jak miało to miejsce w przedmiotowym plebiscycie”. (mb)

Źródło:

tvn24.pl, Fikcyjna postać laureatką plebiscytu organizowanego przez Polskę Press. "Istniała jedynie w zgłoszeniu", 27.04.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin