.

Fundusz Żubra rozpoczyna dwie akcje dla przyrody

dodano: 
23.08.2022
komentarzy: 
0

Fundusz Żubra wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze rozpoczynają dwie akcje mające na celu ochronę przyrody. Inwestują w tworzenie mikrorezerwatów i wiecznych lasów. W ten sposób chcą przyczynić się do tworzenia ostoi dzikiej przyrody, ochrony bioróżnorodności i spowolnienia katastrofy klimatycznej.

Mikrorezerwaty pod patronatem Funduszu Żubra powstaną w granicach dwóch ekosystemów: w Puszczy Karpackiej (leżącej m.in. na terenach Beskidu Niskiego, Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich) oraz w Puszczy Boreckiej w województwie warmińsko-mazurskim.

Mikroezerwaty to sposób na ochronę zagrożonych gatunków, zwłaszcza w okresie lęgowym. W ramach działań Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze ochroni kolejne stare drzewa, na których swoje gniazda zakładają skrajnie nieliczne już w Polsce orły przednie, chronione orliki krzykliwe, bociany czarne czy sóweczki, a swoje stanowiska mają zagrożone gatunki porostów, zostaną zgłoszone do ochrony strefowej, co pomoże utworzyć w promieniu od 50 do 200 m obszar wolny od wycinki.

Z kolei wieczne lasy to projekt, który zakłada wykup gruntów mających często status nieużytku i zostawienie ich w spokoju. Na takich obszarach, uwolnionych od działalności człowieka, następuje naturalna sukcesja i tworzy się ostoja przyrody, samowystarczalna i funkcjonująca jako regulator klimatu. Nie prowadząc na tych terenach aktywnych działań ochrony przyrody (nasadzenia, transport sadzonek, przygotowanie ciągnikiem podłoża itp.), nie generuje się śladu węglowego. Wieczne lasy będą rosnąć w sąsiedztwie obszarów chronionych, na mokradłach, w górach, dolinach rzek i ważnych korytarzach ekologicznych.

To czwarta edycja kampanii „Żubr chroni zagrożone gatunki zwierząt” i działalności Funduszu Żubra. Do końca 2022 roku planowane są jeszcze trzy akcje we współpracy z organizacjami ekologicznymi. (bs)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin