.

Fundusz Żubra chce pomóc przywrócić w Polsce populację susła moręgowanego

dodano: 
23.09.2022
komentarzy: 
0

Fundusz Żubra rozpoczyna kolejną akcję na rzecz przyrody. Chce pomóc przywrócić populację susła moręgowanego po 30 latach nieobecności w Polsce. To gatunek, który wyginął pod koniec ubiegłego wieku.

Suseł moręgowany jest zwierzęciem bardziej zagrożonym niż ryś euroazjatycki, wilk, żubr, orzeł przedni czy sokół wędrowny.

Susły moręgowane, które dziś zamieszkują dwa duże stanowiska w Głębowicach i w Kamieniu Śląskim, zostały przywiezione z Węgier i Słowacji i rozmnożone w hodowli w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Dziś w Polsce jest ich ok. 1500, ale żeby gatunek przestał być skrajnie zagrożony, potrzeba od sześciu do siedmiu stanowisk, a dopiero 15 stanowisk liczących kilkaset susłów będzie oznaczać odbudowanie tego gatunku w Polsce.

Fundusz Żubra przeznaczy 150 tys. złotych głównie na zakup terenów pod nowe stanowiska, by zapewnić zwierzętom odpowiednią przestrzeń i warunki do stworzenia samoodbudowującej się populacji. Dzięki temu powstaną miejsca do życia dla nowych kolonii susłów moręgowanych, które zagwarantują przetrwanie tego gatunku.

Jak zapewnia fundusz, podejmowane działania na rzecz ochrony przyrody są zawsze oparte na wiedzy naukowców i ekologów. (bs)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin