.

Getty Images pozywa platformę generującą obrazy za pomocą sztucznej inteligencji

dodano: 
23.01.2023
komentarzy: 
0

Getty Images, bank zdjęć, pozywa Stable Diffusion, stronę zmieniającą tekst w obraz za pomocą sztucznej inteligencji – informuje edition.cnn.com.

Jak czytamy, Getty Images twierdzi, że narzędzie Stability AI narusza prawa autorskie przez kopiowanie i przetwarzanie milionów obrazów bez uzyskania odpowiedniej licencji.

Firma twierdzi, że Stable Diffusion nigdy nie ubiegało się o licencję, dzięki której mogłoby generować obrazy za pomocą sztucznej inteligencji – podaje źródło. Getty Images w oświadczeniu przyznało, że nie jest przeciwko takim narzędziom, ponieważ „sztuczna inteligencja może stymulować twórcze przedsięwzięcia” i udzieliło ono już kilku firmom takiej licencji, natomiast nie popiera działania nielegalnie – czytamy.

Rzecznik Stability AI powiedział CNN, że „sprawę traktują poważnie, ale dziwi ich to, że o pozwie zostali poinformowani za pośrednictwem prasy”.

Dalej dowiadujemy się, że Shutterstock, konkurent Getty Images, ogłosił w październiku 2022 roku plany rozszerzenia swojej współpracy z OpenAI, a także ulepszenia treści generowanych przez sztuczną inteligencję oraz uruchomienie specjalnego funduszu, aby wynagrodzić artystów za ich wkład.

Źródło zauważa, że systemy sztucznej inteligencji są coraz częściej wykorzystywane m.in. do tworzenia eksperymentalnych filmów, okładek magazynów i ilustracji do opowieści. Artyści obawiają się jednak, że ich dzieła mogą być coraz częściej kradzione przez te systemy bez należytego uznania – czytamy dalej. (bs)

Źródło:

edition.cnn.com, Jennifer Korn, Getty Images suing the makers of popular AI art tool for allegedly stealing photos, 18.01.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin