.

 

Google zwolniło pracownika, który stwierdził, że sztuczna inteligencja ma świadomość

dodano: 
25.07.2022
komentarzy: 
0

Google zwolniło Blake’a Lemoine’a, inżyniera, który publicznie stwierdził, że LaMDA, czyli chatbot, który opiera się na bazie danych, co pozwala mu naśladować mowę ludzką, jest świadomy – podaje theverge.com za Big Technology.

W czerwcu 2022 roku Google wysłało Lemoine’a na urlop za naruszenie zapisów w umowie o zachowaniu poufności, po tym jak skontaktował się z członkami rządu w sprawie swoich obaw i zatrudnił prawnika „na prośbę chatbota” – czytamy.

Firma utrzymuje, że dokładnie sprawdziła obawy Lemoine’a i stwierdziła, że były one całkowicie bezpodstawne – pisze źródło.

Jak czytamy, zwolniony inżynier twierdzi, że jego rozmowy z chatbotem LaMDA doprowadziły go do przekonania, że bot stał się czymś więcej niż tylko programem i ma swoje własne myśli oraz uczucia.

Google stwierdziło, że mimo dużego zaangażowania firmy w przeanalizowanie zarzutów, były pracownik nadal decydował się naruszać zasady dotyczące zatrudnienia i bezpieczeństwa danych, które obejmują potrzebę ochrony informacji o ich produktach – czytamy dalej. (bs)

Źródło:

theverge.com, The engineer who claimed a Google AI is sentient has been fired, 22.07.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin