.

 

Kotka Grumpy Cat wygrała proces o naruszenie praw autorskich

dodano: 
26.01.2018
komentarzy: 
0

Jak podaje rp.pl, Grumpy Cat, „najbardziej zrzędliwa kotka świata”, wygrała proces z firmą Grenade Beverage, która bezprawnie wykorzystała jej wizerunek.

Grumpy Cat, a właściwie Tardar Sauce, bo tak brzmi jej prawdziwe imię, zyskała sławę dzięki swojemu charakterystycznemu pyszczkowi. Jej wygląd to efekt wady genetycznej związanej z karłowatością, informuje źródło. Właściciele kotki w 2012 roku umieścili jej zdjęcie w serwisie Reddit, dzięki czemu szybko stała się rozpoznawalna w internecie – jej wizerunek pojawił się na wielu memach, czytamy.

Jak informuje rp.pl, w 2013 roku Tabatha Bundesen, właścicielka Grumpy Cat, podpisała wartą 150 tys. dolarów umowę z marką Grenade Beverage, na mocy której wizerunek kotki znalazł się na opakowaniach kawy mrożonej tej firmy – Grumppucino.

Marka umieściła jednak zdjęcie Grumpy Cat również na swoich innych produktach, na koszulkach i opakowaniach kawy ziarnistej, co nie było zapisane w umowie, informuje źródło.

Tabatha Bundesen postanowiła więc wytoczyć proces przedsiębiorstwu Grenade Beverage. Kilka dni temu sąd w Kalifornii orzekł, że naruszone zostało prawo autorskie, a wizerunek kotki wykorzystany bezprawnie. Firma została zobowiązana do wypłacenia Grumpy Cat odszkodowania w wysokości 710 tys. dolarów, informuje rp.pl.

Czytaj też: Pet influencerzy. Kto znajduje się w czołówce najpopularniejszych zwierząt na Instagramie?

(jg)

Zdjęcie główne: print screen ze strony facebook.com/TheOfficialGrumpyCat

Źródło:

rp.pl, Naruszenie praw autorskich. Grumpy Cat wygrała proces, amk, 25.01.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin