niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataHawajscy aktywiści odnieśli zwycięstwo w sprawie ochrony klimatu

Hawajscy aktywiści odnieśli zwycięstwo w sprawie ochrony klimatu

Młodzi aktywiści z Hawajów wygrali ugodę prawną, zgodnie z którą stanowy Departament Transportu ma czas do 2045 roku na pełną dekarbonizację i osiągnięcie zerowej emisji – podaje theguardian.com. 

Jak czytamy, ogłoszona przez władze Hawajów ugoda ma zmusić stanowy Departament Transportu do przejścia na bezemisyjny system. Josh Green, gubernator Hawajów, podkreślił, że 13 młodych aktywistów ma „konstytucyjne prawo do walki o podtrzymującą życie politykę klimatyczną” i „zmobilizowało ich ludzi w tej sprawie”. Wyraził również nadzieję, że ugoda zainspiruje do podobnych działań w całym kraju.

Zgodnie z tym, co przekazał na konferencji prasowej z gubernatorem Andrea Rodgers, jeden z prawników reprezentujących aktywistów, urzędnicy Hawajów mają za zadanie opublikować mapę drogową „w celu pełnej dekarbonizacji systemów transportowych państwa, podejmując wszelkie działania niezbędne do osiągnięcia zerowej emisji nie później niż w 2045 roku w transporcie naziemnym, morskim i lotniczym” – dowiadujemy się.

Eksperci prawni określają wygraną ugodę jako „historyczną”. Według Michaela Gerrarda, dyrektora wydziału Sabin Center for Climate Change Law na Uniwersytecie Columbia, „to niezwykłe, bezprecedensowe zwycięstwo młodych powodów”. 

Pozew przeciwko Departamentowi Transportu Hawajów został złożony przez 13 młodych ludzi w czerwcu 2022 roku. W dokumencie zaznaczono, że stanowa polityka transportowa, która sprzyja paliwom kopalnym, narusza konstytucyjne prawa powodów. Zgodnie z pozwem, stan doprowadził do „niemożliwego do utrzymania poziomu emisji gazów cieplarnianych” przez priorytetowe traktowanie takich projektów jak rozbudowa autostrad zamiast działań na rzecz elektryfikacji tranzytu czy promowania ruchu pieszego i rowerowego – informuje źródło. 

Młodzi aktywiści podkreślili, że urzędnicy państwowi zaszkodzili ich zdolności do „prowadzenia zdrowego życia na Hawajach teraz i w przyszłości”, a także naruszyli prawo do funkcjonowania w zdrowym i czystym środowisku, które gwarantuje konstytucja stanu – czytamy. (ao)

Źródło: theguardian.com, Youth activists win ‘unprecedented’ climate settlement in Hawaii, Dharna Noor, Lois Beckett, 21.06.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj