piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościProducenci papierosów w Hiszpanii zapłacą za sprzątanie niedopałków?

Producenci papierosów w Hiszpanii zapłacą za sprzątanie niedopałków?

Producenci papierosów będą musieli sprzątać niedopałki z ulic i plaż Hiszpanii, zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska – podaje bbc.com. Nowe zasady nakładają na producentów obowiązek zbierania wyrzuconych niedopałków, a także ich transport do utylizacji – czytamy.

Przepisy weszły w życie na początku stycznia 2023 roku, ale nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób zostaną wdrożone i czy koszty z tym związane zostaną przeniesione na konsumentów – zauważa źródło.

Jak czytamy, dane z 2020 roku pokazują, że około jednej piątej dorosłych Hiszpanów pali codziennie.

Dalej dowiadujemy się, że z raportu katalońskiej Fundacji Rezero wynika, że lokalne władze w Katalonii płaciły od 12 do 21 euro na mieszkańca rocznie za czyszczenie dróg z papierosów. Źródło podaje, że w raporcie odpady papierosowe nazwano „najbardziej rozpowszechnionymi” na plażach zachodniej części Morza Śródziemnego, dodając, że istniejące środki przeciwdziałania temu problemowi – takie jak kampanie uświadamiające i przenośne popielniczki plażowe – były niewystarczające.

Nowe przepisy są częścią uchwalonej w 2021 roku ustawy zakazującej stosowanie jednorazowych produktów, takich jak sztućce i słomki – informuje bbc.com.

W lipcu 2022 roku palenie zostało zakazane na wszystkich plażach publicznych w Barcelonie – czytamy dalej. (bs)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj