wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościIle kosztuje jeden głos? Najtaniej wyborców pozyskuje Paweł Kukiz

Ile kosztuje jeden głos? Najtaniej wyborców pozyskuje Paweł Kukiz

Serwis Money.pl porównał budżety poszczególnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Biorąc pod uwagę prognozowane poparcie dla poszczególnych osób, w przeliczeniu na jeden głos najmniej wydał Paweł Kukiz.

Twórcy zestawienia założyli, że w tegorocznych wyborach zostanie oddanych tyle samo głosów, co pięć lat temu. Przydzielili je poszczególnym kandydatom zgodnie z wynikami sondażu wyborczego, przeprowadzonymi przez pracownię IBRIS dla Rzeczpospolitej. Money.pl sprawdziło także, ile na tegoroczną kampanię wydadzą poszczególne sztaby.

Największymi budżetami wyborczymi dysponują sztaby Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Obaj kandydaci na kampanię wydadzą po 10 mln zł. Pozostali kandydaci mają zdecydowanie mniejsze budżety – Janusz Korwin-Mikke, Magdalena Ogórek, Janusz Palikot i Adam Jarubas na obecną kampanię przeznaczyli po milionie złotych.

Uwzględniając liczbę głosów z ostatnich wyborów prezydenckich i sondaż IBRIS, koszt pozyskania jednego głosu przez Bronisława Komorowskiego to 1,39 zł. Kwota ta w przypadku Andrzeja Dudy wyniosła 2,03 zł. Średnia dla wszystkich uwzględnionych kandydatów to 2,30 zł. Natomiast poparcie najtaniej pozyskał Paweł Kukiz. W jego przypadku pozyskanie jednego głosu to wydatek 41 groszy. (ks)

Money.pl, Budżety na kampanię prezydencką. Jeden głos kosztuje 2 złote 30 groszy, Mateusz Ratajczak, 29.04.2015

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj