.

 

IMM przedstawia najbardziej opiniotwórcze media listopada 2020. Onet znów liderem

dodano: 
17.12.2020
komentarzy: 
0

Podium rankingu Instytutu Monitorowania Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” zajmują kolejno: Onet z liczbą blisko 5 tys. cytowań i 10 proc. wzrostem w stosunku do ubiegłego miesiąca, RMF FM z wynikiem 4,3 tys. powołań, oraz na poziomie 3,4 tys. wzmianek TVN24, której pozycja jest od dwamiejsca wyżej niż w październiku 2020 roku.

IMM cytaty listopad 2020

Wśród najczęściej cytowanych materiałów portalu Onet.pl był między innymi artykuł Konrada Mzyka na temat znaczących różnic pomiędzy Donaldem Trumpem a Joe Bidenem w planach i działaniu na rzecz klimatu, środowiska i gospodarki Stanów Zjednoczonych. Na portal często powoływano się też w związku z wywiadem Elizy Michalik w programie „Onet Opinie” z Martą Lempart, liderką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która opowiadała w nim o postulatach postawionych wobec rządu i zapowiadała, że protesty będą trwały do skutku. Wielokrotnie wzmiankowano również wypowiedź sędzi Joanny Bitner, która w portalu potwierdziła rezygnację z kierowania warszawskim Sądem Okręgowym, oraz Mirosława Lacha, radnego PiS z Wrocławia, który w rozmowie z redakcją przyznał, że popiera protest kobiet.

Stacja RMF FM, która przez większość miesięcy w tym roku klasyfikowała się na podium najbardziej opiniotwórczych mediów, w listopadzie znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 4304 cytowań. Częste powołania dotyczyły m.in. oświadczenia posła Prawa i Sprawiedliwości Lecha Kołakowskiego z programu „Poranna rozmowa RMF FM” o odejściu z klubu PiS i planach założenia nowego koła poselskiego. Wskaźnik cytowalności telewizji TVN24 wzrósł natomiast o 13 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca m.in. za sprawą wystąpienia Adama Hofmana w „Faktach po Faktach”, w którym odniósł się do sprawy kontrowersyjnych rozmów z właścicielem Getin Banku Leszkiem Czarneckim i zapowiedział pozew za zniesławienie przeciwko Romanowi Giertychowi.

Czytaj więcej: Adam Hofman: R4S kończy współpracę z Czarneckim, Roman Giertych zostanie pozwany

Ponadto Dziennik Gazeta Prawna zanotowała wzrost powołań o prawie 38 proc. w odniesieniu do października. Na łamach dziennika opublikowano m.in. rozmowę z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, który zapowiedział, że przy optymistycznym wariancie nauka zdalna może potrwać nawet do stycznia 2021 lub dłużej. Aż o cztery miejsca w górę zmieniła się zaś pozycja Radia ZET, w którym wypowiadał się na temat stanu pandemii główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. walki z COVID-19 prof. Andrzej Horban. Do rankingu ogólnego zakwalifikował się także portal biznesowy Money.pl, który zanotował 23 proc. więcej cytowań niż miesiąc temu. Na początku listopada redaktor naczelny serwisu Sebastian Ogórek przeprowadził wywiad z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem odnośnie do wprowadzanych obostrzeń gospodarczych w kraju i Europie.

Tytuły prasowe

W kategorii najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych miejsce pierwsze niezmiennie od początku roku zajmuje Rzeczpospolita (3030 cytowań), tuż za nią ze wzrostem o dwie pozycje Dziennik Gazeta Prawna (2242 wzmianek), a podium zamyka Gazeta Wyborcza z wynikiem 2014 powołań w innych tytułach mediowych. Znaczący skok z miejsca dziewiątego na szóste zanotował Przegląd Sportowy, w którym redakcja zapowiadała możliwy powrót Roberta Kubicy do rajdowych samochodowych mistrzostw świata (WRC). Aż o pięć oczek wyżej niż w poprzednim miesiącu uplasował się tygodnik „Do Rzeczy”, który opublikował nowy sondaż pracowni Estymator przedstawiający większe poparcie dla obecnie rządzącej partii PiS w porównaniu z poprzednimi sondażami. Ranking mediów prasowych zamyka zaś dwutygodnik „Viva”, na którego łamach opublikowano wywiad z aktorem Piotrem Machalicą o śmierci, przemijaniu i relacji z ojcem.

IMM cytaty listopad 2020

Stacje telewizyjne

Ranking najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych otwiera redakcja TVN24 z większą aż o 408 liczbą cytowań niż w poprzednim miesiącu. Na miejscu drugim znalazła się stacja Polsat News goszcząca na antenie m.in. lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który w rozmowie na temat zmiany ustawy aborcyjnej proponowanej przez prezydenta zapowiedział brak udziału w konsultacjach i przedstawił własny projekt złożony wcześniej. Podium zamyka TVP Info, gdzie pod koniec listopada gościem był minister zdrowia Adam Niedzielski, który mówił o funkcjonowaniu stoków narciarskich oraz o zaleceniach na czas ferii i świąt. O dwa oczka w stosunku do ubiegłego miesiąca wzrosła również pozycja TVP Sport. Reporter stacji Jacek Kurowski po przegranym z Włochami 0:2 meczu Ligi Narodów UEFA dopytywał Roberta Lewandowskiego, jaki był plan taktyczny Jerzego Brzęczka na to spotkanie. Lewandowski przez kilka sekund milczał, nie wiedząc co odpowiedzieć.

IMM cytaty listopad 2020

Stacje radiowe

Najbardziej opiniotwórczą stacją radiową listopada 2020 roku jest RMF FM, które cytowane w innych mediach było aż 4304 razy. Drugie miejsce rankingu ze wzrostem o dwie pozycje należy do Radia ZET, którego gościem 13 listopada był główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem prof. Andrzej Horban. Miejsce trzecie zajął natomiast Program 24 Polskiego Radia, w którym komentarza na temat planów podjęcia strajku generalnego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych udzielił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Do rankingu zakwalifikowało się także Radio Wrocław, gdzie m.in. decyzję Lecha Kołakowskiego i ewentualne odejście kolejnych członków PiS komentował szef KPRM Michał Dworczyk. Listopadowe zestawienie stacji radiowych zamyka Radio Kraków, cytowane 114 razy m.in. za sprawą rozmowy z wojewodą małopolski Łukaszem Kmitem, który informował, że Małopolska będzie mieć najwięcej szpitali tymczasowych w Polsce.

IMM cytaty listopad 2020

Portale internetowe

Na czele zestawienia najbardziej opiniotwórczych portali internetowych znalazł się Onet.pl. Miejsce drugie zajęło Wp.pl, trzecie natomiast, z 23 proc. wzrostem w stosunku do ubiegłego miesiąca, należy do redakcji Money.pl. Ze skokiem w górę o trzy pozycje do rankingu ponownie zakwalifikował się portal OKO.press m.in. za sprawą publikacji sondażu wyborczego Ipsos, w którym Prawo i Sprawiedliwość uzyskało szczególnie niskie poparcie na poziomie 29 proc.

IMM cytaty listopad 2020

Tygodniki i dwutygodniki

Na podium tygodnik „Do Rzeczy” z wynikiem 378 cytowań. Redakcja opublikowała sondaż pracowni Estymator, którego wyniki wykazały, że Prawo i Sprawiedliwość odzyskuje utracone wcześniej poparcie. Miejsce drugie zajęła „Gazeta Polska”, na trzecim zaś ze wzrostem o trzy oczka w stosunku do ubiegłego miesiąca uplasował się dwutygodnik „Viva”. Listę zamyka „Newsweek”, na którego łamach pojawił się wywiad z Aleksandrą Jasionowską, autorką symbolu i identyfikacji wizualnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

IMM cytaty listopad 2020

Miesięczniki i dwumiesięczniki

W kategorii miejsce pierwsze zajął „Forbes”, na którego ranking na 2020 rok stu najlepiej zarabiających celebrytów na świecie, w tym sportowców, powoływały się inne media, nawiązując przy tej okazji do zaplanowanego na koniec listopada pojedynku Mike’a Tysona i Roya Jonesa Jra. Na pozycji drugiej ze skokiem o trzy oczka w górę znalazł się magazyn „Press”, którego redakcja przeprowadziła rozmowę z fotoreporterem Tomaszem Gutrym na temat przebiegu Marszu Niepodległości 11 listopada w Warszawie. Na podium znalazł się też „Twój Styl”, cytowany w listopadzie 94 razy m.in. w wyniku wywiadu z Antonim Królikowskim o początkach aktorskiej kariery.

IMM cytaty listopad 2020

Media ekonomiczne i biznesowe – prasa

W kategorii prowadzi Rzeczpospolita cytowany przez inne media 3030 razy. Na miejscu drugim z wynikiem 2242 powołań plasuje się Dziennik Gazeta Prawna, na podium natomiast Puls Biznesu z liczbą 408 cytowań. Ranking zamyka Parkiet, na którego łamach o podwyżkach cen energii o kilkanaście procent wypowiadał się wiceprezes PGE Paweł Strączyński.

IMM cytaty listopad 2020

Media ekonomiczne i biznesowe – portale

Najbardziej opiniotwórczym portalem internetowym o profilu ekonomiczno-biznesowym w listopadzie jest Money.pl cytowany łącznie 1066 razy. Za nim znalazły się Businessinsider.com.pl oraz Bankier.pl. Na miejscu czwartym natomiast, ze wzrostem o jedną pozycję w rankingu, uplasował się portal Wnp.pl, na którego łamach publicysta Piotr Myszor zrelacjonował pierwszą jazdę testową na obwodnicy Warszawy Izery - prototypu polskiego samochodu elektrycznego, który ma być produkowany na Śląsku.

IMM cytaty listopad 2020

Media regionalne

Najbardziej opiniotwórczym medium regionalnym listopada jest Radio Wrocław. Stacja zanotowała wzrost o trzy pozycje w stosunku do ubiegłego miesiąca m.in. za sprawą rozmowy z szefem KPRM Michałem Dworczykiem na temat decyzji o odejściu z partii PiS Lecha Kołakowskiego. Miejsce drugie ze skokiem w górę aż o sześć oczek zajęło Radio Kraków, na którego antenie wypowiadał się wojewoda małopolski Łukasz Kmit, a także informowano, że z funkcji członka zarządu województwa małopolskiego zrezygnował Edward Czesak. Podium zamyka Radio Poznań, w którym wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik ogłosił, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt nie będzie dalej procedowany. Dalej Dziennik Zachodni z wynikiem 102 cytowań. Redakcja pisała o sprawie 14-latka, którego po udostępnieniu na Facebooku wpisu o Strajku Kobiet odwiedziła w domu policja. Piątą pozycję zestawienia zajmuje zaś Gazeta Wrocławska, na której łamach o śmierci wieloletniego prezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego Zygmunta Sutkowskiego wypowiadał się premier Mateusz Morawiecki.

PEŁNY RAPORT NA STRONIE

O badaniu:

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 48184 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji, oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; portali internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-30 listopada 2020 roku.

Korzystanie z raportu, w tym wykorzystanie informacji wynikających z raportu, publikacja materiału i dołączonych do niego materiałów graficznych dopuszczalne jest pod warunkiem następującego oznaczenia źródła: w przypadku mediów elektronicznych – przez umieszczenie w artykule aktywnego linku do źródła lub strony głównej (www.imm.com.pl) oraz umieszczenia pełnej nazwy autora tj. „Instytut Monitorowania Mediów, IMM”; w przypadku mediów tradycyjnych – przez umieszczenie informacji: „źródło: Instytut Monitorowania Mediów, IMM”.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin