.

 

Influencerzy i marki notują spadki zaangażowania na Instagramie?

dodano: 
15.07.2019
komentarzy: 
0

Na początku lipca 2019 roku w mediach pojawiły się dwa raporty, które wskazują na negatywny trend wskaźników zaangażowania na Instagramie. Autorzy opracowań twierdzą, że nie ma oficjalnych informacji o przyczynach spadków, ale zauważają, że mogą one być próbą zachęcenia marek i influencerów do zwiększenia nakładów na posty sponsorowane, które angażują odbiorców bardziej.

Firma TrustInsights przeanalizowała ponad 1,43 mln postów z 3637 tys. kont marek. Współczynnik zaangażowania zdefiniowała jako iloraz liczby interakcji z danym postem i liczby obserwujących dane konto (Instagram Stories nie zostały wzięte pod uwagę). Autorzy badania wskazują, że w okresie styczeń–lipiec 2019 roku największe spadki zaangażowania notowano od maja. Według statystyk średnie wartości spadły wtedy poniżej poziomu 1 proc. i obecnie oscylują na poziomie ok. 0,9 proc.

Źródło: trustinsights.ai

„Podobne zjawisko można było zaobserwować na Facebooku” – komentuje wyniki raportu Andrew Hutchinson z portalu socialmediatoday.com. Zaczęły tam spadać zasięgi organiczne, a portal zaczął zachęcać marki do korzystania z możliwości płatnego dotarcia do odbiorców. Tłumaczył to tym, że użytkownicy chcą widzieć więcej postów od znajomych, a nie reklamodawców – zauważa Hutchinson.

TrustInsights we własnym komentarzu sugeruje też, że może warto poświęcić czas na budowanie społeczności dzięki mediom, które są mniej zależne od algorytmów, jak na przykład newslettery czy grupy i fora dyskusyjne w aplikacjach.

Dodać można, że spadki zaangażowania firma TrustInsights odnotowała również wśród influencerów zajmujących się branżą modową. Od lutego do czerwca średnie zaangażowanie pod ich postami spadło o ok. 40 proc. Największe spadki notowano od maja.

Wnioski o spadku zaangażowania influencerów na Instagramie płyną również z raportu firmy InfluencerDB. Jak podają autorzy, w porównaniu do I kwartału 2018 roku pierwsze cztery miesiące 2019 roku upłynęły pod znakiem spadku współczynników zaangażowania (ilorazu liczby interakcji i liczby obserwujących) pod treściami influencerów z branży turystycznej, sportowej, lifestylowej, fashion, beauty i gastronomicznej. InfluencerDB przypomina też o powiązaniu między liczbą odbiorców influencera a ich zaangażowaniem. Twórcy z ponad 10 tys. fanów mają średnie zaangażowanie na poziomie 3,6 proc. Ci, którzy mają od 1000 do 5000, notują zaangażowanie w wysokości 8,8 proc. – wynika z danych zgromadzonych przez autorów raportu.

Czytaj też: Mikroinfluencerzy. Dlaczego warto z nimi współpracować?

Utrzymuje się też trend, według którego posty sponsorowane generują większe zaangażowanie odbiorców niż te, które nie zostały opłacone. „Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Treści opłacone bywają bardziej profesjonalne, bo influencerzy bardziej przykładają się do ich tworzenia. Być może też algorytmy lepiej traktują posty sponsorowane, przez co materiały bazujące na zasięgu organicznym na tym tracą” – czytamy w komunikacie z raportu InfluencerDB.

Źródło: blog.influencerdb.com

Portal mobilemarketer.com przypomina w kontekście powyższych danych, że Instagram niedawno umożliwił markom sponsorowanie postów stworzonych przez influencerów. (mp)

Źródło:

trustinsights.ai, Instagram Brand Engagement: The Latest Statistics, 27.06.2019/ socialmediatoday.com, New Report Finds Instagram Engagement Rates are In Decline, Andrew Hutchinson, 09.07.2019/ blog.influencerdb.com, Influencer Marketing Benchmarks Report 2019 – Engagement Metrics For Influencer Marketing Success, Janna Ehrhardt, 12.07.2019/ mobilemarketer.com, Instagram influencer engagement hovers near all-time lows, study says, Robert Williams, 09.07.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin