.

 

Influencerzy oskarżeni o manipulowanie akcjami na Discordzie i Twitterze

dodano: 
19.12.2022
komentarzy: 
0

14 grudnia 2022 roku Departament Sprawiedliwości oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w Stanach Zjednoczonych oskarżyli siedmiu influencerów o wykorzystanie Twittera i Discorda do popełnienia oszustw związanych z papierami wartościowymi – informuje cnbc.com.

Mężczyźni w ten sposób zarobili ponad 100 mln dol.

Ósmy influencer został oskarżony o pomoc i podżeganie do oszustwa – czytamy.

Mężczyzom zarzuca się manipulowanie akcjami notowanymi na giełdzie co najmniej od stycznia 2020 roku.

Wykorzystując swoje zasięgi promowali oni akcje po zawyżonych cenach, by ostatecznie porzucić je, narażając pozostałych inwestorów na straty. Władze federalne stwierdziły, że oskarżeni działali według schematu „pump and dump”.

Jak donosi źródło, oskarżeni publikowali na swoim Twitterze od 14 grudnia 2022 roku wpisy, którymi, najprawdopodobniej, chcieli załagodzić swoją sytuację prawną.

Pojawiały się takie posty jak „Moje tweety NIE są rekomendacjami do wejścia w akcje. Nie handluj na podstawie mediów społecznościowych”.

„Oskarżeni wykorzystali swoją wiarygodność w mediach społecznościowych, aby zmaksymalizować własne zyski kosztem swoich obserwujących, przedstawiając się jako wykwalifikowani handlowcy giełdowi, publikując zdjęcia przedstawiające ich zyski i ekstrawagancki styl życia oraz zachęcając ludzi do śledzenia ich na mediów społecznościowych, aby dzielić się zyskami finansowymi” – stwierdzili prokuratorzy, cytowani przez źródło.

Departament Sprawiedliwości opublikował nazwiska i nicki influencerów , którzy dopuścili się oszustwa:

Źródło: cnbc.com

Oskarżonym grozi do 25 lat więzienia federalnego. (zd)

Źródło:

cnbc.com, DOJ and SEC charge social media influencers in alleged $100 million stock pump-and-dump scheme, 14.12.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin