.

 

Instagram blokuje hashtagi związane z treściami antyszczepionkowymi

dodano: 
13.05.2019
komentarzy: 
0

Instagram zaczyna blokować hashtagi służące do rozpowszechniania fałszywych informacji na temat szczepień – poinformował portal bbc.com. Źródło zaznacza, że platforma już wcześniej zaczęła banować hashtagi zawierające same w sobie fałszywe sformułowania, jak #vaccinescauseautism (w tłum. szczepienia powodują autyzm). Teraz Instagram zacznie blokować również bardziej ogólne hashtagi, którymi posługują się tzw. antyszczepionkowcy – czytamy dalej. Jeśli więc np. oznaczenie #vaccines1234 zacznie być wykorzystywane do szerzenia fałszywych treści o szczepieniach, to również zostanie zablokowane.

Instagram w rozmowie z bbc.com powiedział, że nie zamierza podejmować działań przeciwko osobom, które określają się jako antyszczepionkowcy. Będzie natomiast prowadzić czynności, których celem będzie ograniczenie rozpowszechniania fałszywych informacji o szczepieniach, ponieważ zdaniem platformy, mogą one mieć negatywny wpływ na społeczeństwo – pisze źródło.

Serwis społecznościowy zaznaczył, że w temacie szczepień polega na opinii instytucji globalnych, jak Światowa Organizacja Zdrowia czy Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób – czytamy.

Bbc.com pisze, że walka z treściami antyszczepionkowymi nie będzie łatwa, ponieważ osoby, które rozpowszechniają treści na ten temat, korzystają również z ogólnych hashtagów, jak #vaccine (w tłum. szczepionka). Gdy jeden hashtag zostanie zablokowany, jego miejsce zajmą nowe.

Instagram rozważa również wysyłanie wiadomości edukacyjnych dla osób trafiających na fałszywe informacje związane ze szczepieniami. Jak podaje źródło, takie wiadomości są już wysyłane do użytkowników, których interesują treści związane z narkotykami i samookaleczaniem.

Podobne kroki podjął Facebook, który przestał wyświetlać reklamy zawierające nieprawdziwe informacje o szczepieniach oraz ograniczył zasięg grup i stron antyszczepionkowych. (pm)

Źródło:

bbc.com, Instagram blocks vaccine hoax hashtags, 10.05.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin