Instagram chce zwiększyć bezpieczeństwo młodych użytkowników

dodano: 
28.07.2021
komentarzy: 
0

Instagram wprowadza zmiany, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo młodym ludziom korzystającym z serwisu. Platforma chce znaleźć złoty środek między prywatnymi kontami najmłodszych użytkowników a pełnią możliwości w korzystaniu z serwisu. O zmianach, które mają temu służyć, portal informuje na swojej stronie internetowej.

Jak wyjaśnia Instagram, chce on być miejscem, w którym młodzi użytkownicy mogą nawiązywać znajomości i obserwować członków rodziny, ale ważne, by nie musieli mierzyć się z niechcianymi komentarzami i wiadomościami od nieznajomych. Portal ma jednak świadomość, że dla niektórych młodych twórców jest miejscem budowania społeczności.

Konta prywatne dla najmłodszych

Instagram uważa, że dla młodych użytkowników najlepszym rozwiązaniem są konta prywatne. Wprowadza więc dla osób poniżej 16 roku życia ten typ profili, chce bowiem – wszędzie, gdzie to możliwe – uniemożliwić kontakt młodych osób z dorosłymi, których nie znają lub od których nie chcą otrzymywać wiadomości.

Już w tym tygodniu każdy użytkownik, który ma mniej niż 16 lat (lub mniej niż 18 w niektórych krajach) domyślnie zostanie przypisany do konta prywatnego po dołączeniu do Instagrama. Czytamy, że konta prywatne pozwalają użytkownikom kontrolować, kto widzi ich publikacje lub na nie odpowiada. W przypadku profilu prywatnego tylko obserwujący danego użytkownika będą widzieć jego posty, Stories i Reels, chyba że zdecyduje się zezwolić innym na ponowne udostępnianie treści. Ludzie spoza grupy obserwujących nie będą też mogli komentować publikacji i nie zobaczą treści w sekcji Eksloruj czy w wyszukiwaniu po hashtagach.

Serwis zapowiada też, że młode osoby, które mają już konto publiczne na Instagramie, otrzymają powiadomienie pokazujące zalety konta prywatnego i wyjaśniające, jak zmienić ustawienia prywatności. Wciąż możliwe będzie także przejście na konto publiczne albo pozostawienie takich ustawień – dodaje serwisu.

Źródło: about.instagram.com

Ograniczenie kontaktu dorosłych z młodymi

Instagram zamierza także utrudnić potencjalnie podejrzanym kontom kontakt z młodymi użytkownikami. Serwis opracował technologię, dzięki której może znaleźć konta wykazujące potencjalnie podejrzane zachowanie i uniemożliwić im interakcję z profilami młodych ludzi.
Czytamy, że jako „potencjalnie podejrzane zachowanie” rozumiane są konta należące do osób dorosłych, które mogły zostać niedawno zablokowane lub zgłoszone np. przez młodą osobę. Tym osobom serwis nie będzie wyświetlać kont młodych ludzi w sekcji Eksploruj, Reels lub sugerowanych profilach. Jeśli z kolei taki użytkownik wyszuka profil młodej osoby po nazwie konta, nie będzie mógł jej obserwować. Ci dorośli nie będą też widzieć komentarzy młodych ludzi pod postami innych osób, nie będą także mogli komentować postów młodych użytkowników. Instagram zapowiada, że będzie też szukać kolejnych miejsc, w których będzie mógł zastosować tę technologię.

W pierwszej kolejności zmiany zostają wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii, a wkrótce mają zostać rozszerzone o kolejne kraje.

Zmiany dla reklamodawców

Kolejnym krokiem Instagrama jest zmiana sposobu, w jaki reklamodawcy mogą docierać do młodych ludzi. Serwis za kilka tygodni zezwoli na kierowanie reklam tylko do osób poniżej 18 roku życia (lub starszych w niektórych krajach) na podstawie ich wieku, płci i lokalizacji. Platforma wprowadza bardziej ostrożne podejście – oznacza to, że dostępne wcześniej opcje targetowania (m.in. oparte na zainteresowaniach lub aktywności w innych aplikacjach i witrynach) nie będą już dostępne. Zmiany te będą miały charakter globalny i będą dotyczyć Instagrama, Facebooka i Messengera – czytamy. Gdy dany użytkownik skończy 18 lat, dostanie powiadomienie o opcjach targetowania reklam, których reklamodawcy będą mogli używać od tego momentu, oraz o narzędziach, które pozwalają kontrolować wrażenia z reklam. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin