.

 

Instagram i Snapchat negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne młodych ludzi

dodano: 
23.05.2017
komentarzy: 
0

Najgorszy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi ma Instagram. Szkodliwe działanie ma również Snapchat – to wyniki najnowszego badania #StatusOfMind przygotowanego przez Royal Society for Public Health i Youth Health Movement.

Brytyjska fundacja zajmująca się poprawą zdrowia i dobrobytu społeczeństwa, przeprowadziła badanie dotyczące tego, jak częste korzystanie z portali społecznościowych wpływa na zdrowie młodych ludzi. W projekcie wzięło udział blisko 1500 Brytyjczyków w wieku od 14 do 24 lat.

Jako przyczynę kumulujących się negatywnych emocji respondenci najczęściej wskazywali Instagram. Z badania wynika, że korzystanie z tego serwisu wywołuje w młodych ludziach poczucie osamotnienia i niepokoju, brak wiary w siebie i obniża samoocenę. To może z kolei prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak bezsenność czy depresja. Jak wynika z badania, Instagram wpływa też negatywnie na postrzeganie własnego ciała.

Na drugim miejscu pod względem szkodliwego wpływu na psychikę młodych osób znalazł się Snapchat. Użytkownicy tego serwisu czasami czują się prześladowani, zastraszani albo odrzuceni przez rówieśników – wynika z badania.

Facebook i Twitter również mają duży wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży. W przypadku tych serwisów opinie były jednak bardziej podzielone – ankietowani wskazywali, że oba serwisy mogą prowadzić do depresji lub być wykorzystywane do dręczenia i rozprzestrzeniania nienawiści, z drugiej strony jednak pojawiały się opinie, że są to dobre miejsca do wyrażania siebie, rozwijania zainteresowań i budowania relacji z innymi ludźmi.

Najlepiej wśród serwisów społecznościowych wypadł YouTube. Z badania wynika bowiem, że ta platforma częściej od innych promuje u młodych ludzi pozytywne cechy, takie jak empatia, wyrażanie siebie czy zwiększanie świadomości, a także – jest pomocna w poszukiwaniu wsparcia emocjonalnego. YouTube najbardziej zaburza jednak rytm snu młodych osób. (mb)

Źródło:

rsph.org.uk, Instagram ranked worst for young people’s mental health, 19.05.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin