.

 

Instagram wstrzymuje rozwój platformy dla najmłodszych użytkowników

dodano: 
28.09.2021
komentarzy: 
0

27 września 2021 roku Instagram poinformował o wstrzymaniu projektu „Instagram Kids”. Serwis utrzymuje, że stworzenie przestrzeni dla użytkowników w wieku poniżej 13 roku życia jest słuszne, ale obecnie platforma chce skupić się na konsultacjach z rodzicami i ekspertami, a także nad tworzeniem narzędzi mających zapewnić bezpieczeństwo w sieci. Działania Instagrama są prawdopodobnie związane z krytyczną opinią części odbiorców co do obecności najmłodszych w sieci.

Czytaj także: Obrońcy zdrowia dzieci twierdzą, że stworzenie Instagrama dla najmłodszych jest zbyt ryzykowne

Serwis wyjaśnia, że projekt został powołany, by zapewnić osobom mającym mniej niż 13 lat bezpieczne korzystanie z aplikacji. Platforma sugeruje, że stworzenie dedykowanej wersji Instagrama dla najmłodszych byłoby lepszym rozwiązaniem niż poleganie na samodzielnej weryfikacji wiekowej. Niemniej postanowiono wstrzymać działania i prowadzić konsultacje z rodzicami i ekspertami, aby lepiej chronić dzieci korzystające z serwisu.

Platforma deklaruje jednak, że nadal uważa „Instagram Kids” za słuszny projekt, ponieważ osoby w wieku poniżej 13 roku życia korzystają z aplikacji mimo ograniczenia wiekowego. Serwis zauważa też, że zarówno YouTube, jak i TikTok posiadają specjalne wersje dla najmłodszych użytkowników.

Instagram tłumaczy, że założeniem przedsięwzięcia było zapewnienie przestrzeni dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Dołączenie do projektowanej platformy wymagałoby zgody rodziców, a aplikacja nie zawierałaby reklam. Co więcej, treść i funkcje dostępne w serwisie miały być odpowiednie dla wieku.

Na ten moment Instagram chce skupić się na wykorzystaniu narzędzi nadzoru rodzicielskiego, które były opracowywane w ramach „Instagram Kids” w regularnym działaniu aplikacji. W najbliższych miesiącach platforma będzie komunikować zmiany, które zostaną wprowadzone w korzystaniu z kont nastolatków.

Serwis wspomina także o opcjach, które są już obecne w serwisie i służą m.in. zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszym. Wskazuje choćby na opcję ukrytych słów czy domyślnie prywatnych kont dla użytkowników poniżej 16 roku życia. (ap)

Źródło:

about.instagram.com, Pausing “Instagram Kids” and Building Parental Supervision Tools, Adam Mosseri, 27.09.2021
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin