Po interwencji internautów wydawnictwo wycofuje książkę zachęcającą do bicia dzieci

dodano: 
24.01.2020
komentarzy: 
0

Wydawnictwo Słowo Prawdy wydało książkę Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka”, promującą bicie dzieci – napisała na Facebooku blogerka, psycholożka i pedagożka Magdalena Komsta. Post, opublikowany przez nią 22 stycznia 2020 roku na fanpage’u Wymagajmy.pl, sprowadził falę krytyki na firmę wydawniczą Kościoła Chrześcijan Baptystów.

„CO MAM ZROBIĆ TYM RAZEM? W 2018 r. przy Waszym wsparciu wymusiłam wycofanie z rynku szkodliwego poradnika dla rodziców niemowląt (…) Kosztowało mnie to mnóstwo czasu, energii i nerwów. Bardzo nie chciałam tego powtarzać. Wolę coś polecać niż krytykować. Wspierać zamiast odradzać. ALE NIE MOGĘ TERAZ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE. Wydawnictwo Słowo Prawdy wydało książkę Tedda Trippa »Pasterz serca dziecka«, promującą bicie dzieci, nawet niemowląt »za karę«”* – pisała w poście Komsta. „Mam napisać zawiadomienie do prokuratury? Pismo do Rzecznik Praw Dziecka? List do wydawcy? Powiadomić największe media? CO Z TYM ROBIMY?” – pytała swoich obserwatorów blogerka.

screenshot - Wymagające.pl

Źródło: facebook.com/wymagajace

We wpisie dodała także zdjęcia fragmentów z książki, w których autor sugeruje rodzicom m.in. usunięcie rzeczy neutralizujących karę (takich jak pielucha) i zachowanie rozsądku, ponieważ „niektórzy są nawet gotowi donieść policji, że sprawiasz swoim dzieciom lanie”.

Treść książki wywołała falę negatywnych komentarzy internautów. Użytkownicy Facebooka pisali m.in., że wydawnictwo promuje znęcanie się i przemoc, nazywali autora „psychopatą” i wspólnie szukali sposobu na wycofanie książki ze sprzedaży. Zaangażowanie w sprawę zadeklarowała także Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

screenshot - wymagajace.pl

screenshot - wymagajace.pl

Źródło: facebook.com/wymagajace

Internauci prawdopodobnie otwarcie okazywali swoje niezadowolenie również na facebookowej stronie wydawnictwa (wszystkie negatywne komentarze i pierwszy post Słowa Prawdy dotyczący sprawy zostały usunięte z fanpage’a firmy). 23 stycznia 2020 roku wydawnictwo opublikowało jednak post, w którym ponownie zamieściło swoje oświadczenie z poprzedniego dnia – jak w nim czytamy, z powodu kontrowersji sprzedaż książki została tymczasowo wstrzymana, a decyzja o przywróceniu lub wycofaniu tytułu zostanie podjęta w ciągu najbliższych tygodni.

Firma postanowiła wytłumaczyć się również z usunięcia poprzedniego wpisu. „Poniżej powtarzamy wczorajsze stanowisko Wydawnictwa. Decydujemy się na to, ponieważ pod poprzednim postem rozgorzała dyskusja, w której wulgaryzmy i inwektywy kierowane były zarówno pod adresem Wydawnictwa, jak i poszczególnych osób, szczególnie sprzeciwiających się dominującemu głosowi wypowiedzi” – czytamy. Słowo Prawdy dodało także, że komentujących obowiązują zasady netykiety oraz hasło #StopMowieNienawiści.

screenshot - słowo prawdy

Źródło: facebook.com/slowoprawdy

Tłumaczenie wydawnictwa po raz kolejny rozzłościło internautów, którzy zaczęli zarzucać firmie hipokryzję i zachowanie niepasujące do chrześcijan. Użytkownicy zwrócili także uwagę na brak jakichkolwiek przeprosin.

screenshot - slowoprawdy

screenshot - slowoprawdy

Źródło: facebook.com/slowoprawdy

Brak jednoznacznej decyzji wydawnictwa spowodował także powstanie internetowej petycji o wycofanie książki, pod którą (w momencie publikacji) podpisało się ponad 11 tysięcy osób.

screenshot - naszademokracja.pl

Źródło: naszademokracja.pl

W późnych godzinach wieczornych 23 stycznia 2020 roku wydawnictwo opublikowało kolejne oświadczenie, tym razem na swojej stronie internetowej. Poinformowało w nim, że ze względu na emocje czytelników zdecydowało się wycofać książkę z dystrybucji. „Bardzo dziękujemy za okazywaną we wszystkich wpisach i komentarzach troskę o dzieci. Jesteśmy również zdecydowanymi przeciwnikami wszelkich form przemocy. W pełni też rozumiemy Państwa obawy. Wskazywane przez niektóre media fragmenty książki »Pasterz serca dziecka« dr. Tedda Trippa mogą, szczególnie wśród osób nie zadających sobie pytań o wychowanie w świetle Pisma Świętego, budzić lęk. Chcielibyśmy jednocześnie podkreślić, że książka ta – przeczytana w całości – uczy przede wszystkim przebaczania i prawdomówności. Dlatego bardzo prosimy, by nie oceniać naszej decyzji o jej publikacji jedynie w oparciu o kilka, wyrwanych z kontekstu, cytatów” – czytamy.

oświadczdenie wydawnictwa

Źródło: slowoprawdy.pl

(ak)

* pisownia cytatów oryginalna

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin