Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać tę zawartość
1x
Szybkość odtwarzania- 0.5
- 0.6
- 0.7
- 0.8
- 0.9
- 1
- 1.1
- 1.2
- 1.3
- 1.5
- 2
Jak widzą premiera Morawieckiego za granicą. 12 grudnia 2017 roku posłowie w sejmie mieli okazję wysłuchać exposé nowo mianowanego premiera mateusza morawieckiego. jego powołanie oraz przemowa zostały skomentowane przez część zagranicznych mediów. reuters rozpowszechnia w mediach notkę na temat świeżo mianowanego premiera polski. portal uk.news.yahoo.com, który powołuje się na agencję informacyjną, przytacza niektóre tezy szefa rządu z wieczornego exposé. źródło zwraca uwagę, że premier morawiecki zadeklarował kontynuowanie polityki krajowej rządu beaty szydło i podkreślał, że polska będzie nadal sprzeciwiać się tzw. idei „europy dwóch prędkości”. nieco szerszy komentarz zaproponował jeszcze przed exposé leonid bershidsky z bloomberga. „morawiecki jest gwiazdą pisu, a gdy objaśnia zachodowi politykę partii, widzi przytakujące z szacunkiem głowy” – pisze dziennikarz. według niego, nowy premier jest jednym z niewielu członków rządzącego ugrupowania, który może rozmawiać z europejskimi elitami za pośrednictwem donalda tuska. jego wybór jest jednocześnie sygnałem, że lider partii rządzącej, jarosław kaczyński, chce odwrócić trend minimalizowania roli polski w unii europejskiej – czytamy. bershidsky na łamach bloomberga zwraca też uwagę, że kaczyński również rozważał objęcie stanowiska premiera, jednak wybrał morawieckiego, który będzie lepiej promował „normowanie się” rządu pis-u – czytamy. politico.eu z kolei twierdzi, że zamiana premierów to taktyczny ruch rządzącego ugrupowania, który może nieść za sobą też potencjalne zagrożenia. według należących do pis-u rozmówców portalu, mianowanie morawieckiego to zdradzenie partyjnych korzeni. nowy premier jest kojarzony z liberalizmem, a nie konserwatyzmem, i nie przywiązuje aż takiej wagi do spraw socjalnych jak popularna beata szydło – czytamy. morawiecki ma jednak za zadanie załagodzić wizerunek rządu w oczach polskich i zagranicznych biznesmenów – czytamy na politico.eu. euobserver.com, analizując exposé nowego premiera, zauważa, że morawiecki skupił się na rodzinnych wartościach i ekonomii. portal twierdzi, że mianowanie następcy beaty szydło dobrze rokuje na przyszłość, ponieważ jest on lubiany wśród brukselskich elit. euobserver.com zwraca jednak uwagę, że zarówno jean-claude juncker, jak i donald tusk w swoich listach gratulacyjnych nawiązywali mimochodem do wagi „demokratycznych wartości” w polityce. jeden z ostatnich zagranicznych komentarzy zapewnił brytyjski financial times. według biznesowego dziennika, mateusz morawiecki wykorzystał swoje exposé do załagodzenia wizerunku rządu, ale jednocześnie zapowiedział kontynuację jego dotychczasowej polityki. (mp). czytaj więcej:„będzie próbował rozjaśnić wizerunek polski” – francuskie media o mateuszu morawieckim. zdjęcie główne: fot. p. tracz / kprm.
12 grudnia 2017 roku posłowie w Sejmie mieli okazję wysłuchać exposé nowo mianowanego premiera Mateusza Morawieckiego. Jego powołanie oraz przemowa zostały skomentowane przez część zagranicznych mediów.
Reuters rozpowszechnia w mediach notkę na temat świeżo mianowanego premiera Polski. Portal uk.news.yahoo.com, który powołuje się na agencję informacyjną, przytacza niektóre tezy szefa rządu z wieczornego exposé. Źródło zwraca uwagę, że premier Morawiecki zadeklarował kontynuowanie polityki krajowej rządu Beaty Szydło i podkreślał, że Polska będzie nadal sprzeciwiać się tzw. idei „Europy dwóch prędkości”.
Nieco szerszy komentarz zaproponował jeszcze przed exposé Leonid Bershidsky z Bloomberga. „Morawiecki jest gwiazdą PiSu, a gdy objaśnia Zachodowi politykę partii, widzi przytakujące z szacunkiem głowy” – pisze dziennikarz. Według niego, nowy premier jest jednym z niewielu członków rządzącego ugrupowania, który może rozmawiać z europejskimi elitami za pośrednictwem Donalda Tuska. Jego wybór jest jednocześnie sygnałem, że lider partii rządzącej, Jarosław Kaczyński, chce odwrócić trend minimalizowania roli Polski w Unii Europejskiej – czytamy.
Bershidsky na łamach Bloomberga zwraca też uwagę, że Kaczyński również rozważał objęcie stanowiska premiera, jednak wybrał Morawieckiego, który będzie lepiej promował „normowanie się” rządu PiS-u – czytamy.
Politico.eu z kolei twierdzi, że zamiana premierów to taktyczny ruch rządzącego ugrupowania, który może nieść za sobą też potencjalne zagrożenia. Według należących do PiS-u rozmówców portalu, mianowanie Morawieckiego to zdradzenie partyjnych korzeni. Nowy premier jest kojarzony z liberalizmem, a nie konserwatyzmem, i nie przywiązuje aż takiej wagi do spraw socjalnych jak popularna Beata Szydło – czytamy.
Morawiecki ma jednak za zadanie załagodzić wizerunek rządu w oczach polskich i zagranicznych biznesmenów – czytamy na politico.eu.
Euobserver.com, analizując exposé nowego premiera, zauważa, że Morawiecki skupił się na rodzinnych wartościach i ekonomii. Portal twierdzi, że mianowanie następcy Beaty Szydło dobrze rokuje na przyszłość, ponieważ jest on lubiany wśród brukselskich elit. Euobserver.com zwraca jednak uwagę, że zarówno Jean-Claude Juncker, jak i Donald Tusk w swoich listach gratulacyjnych nawiązywali mimochodem do wagi „demokratycznych wartości” w polityce.
Jeden z ostatnich zagranicznych komentarzy zapewnił brytyjski Financial Times. Według biznesowego dziennika, Mateusz Morawiecki wykorzystał swoje exposé do załagodzenia wizerunku rządu, ale jednocześnie zapowiedział kontynuację jego dotychczasowej polityki. (mp)
Czytaj więcej:
„Będzie próbował rozjaśnić wizerunek Polski” – francuskie media o Mateuszu Morawieckim
Zdjęcie główne: Fot. P. Tracz / KPRM