Jak zagraniczne media relacjonowały Czarny Protest?

dodano: 
05.10.2016
komentarzy: 
0

Wzmianki o poniedziałkowym strajku pojawiły się we wszystkich najważniejszych światowych serwisach informacyjnych. Jak wydarzenia w Polsce wybrzmiały za granicą przybliżył Newsweek.

Amerykańska telewizja CNN pisze o „milionach Polek, które tego dnia nie poszły do pracy, zrezygnowały z nauki w szkołach i uniwersytetach, a nawet nie wykonywały obowiązków domowych, by wyjść na ulicę i protestować”. 

ABC News w swojej relacji kładzie z kolei nacisk, że w Polsce obowiązuje jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Europie, a „badania opinii publicznej wskazują, że projekt zaostrzenia prawa ma niewielu zwolenników pomimo głęboko zakorzenionego katolicyzmu”. 

Czarny Protest był tematem okładkowym The Independent. Zdjęcie przedstawia ubraną na czarno kobietę z zawiązanymi oczami i związanymi rękami.

fot. Twitter

The Guardian zwraca uwagę, że zgodnie z nową ustawą kobieta będzie mogła pójść do więzienia nawet wtedy, gdy ciąża zagraża życiu matki bądź jest efektem czynu zabronionego. Brytyjski tygodnik zauważa także, że poniedziałkowy protest przyciągnął tłumy nie tylko kobiet, ale też mężczyzn.

Agencja prasowa Reuters pisze o sprzeciwie Polek wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości i wymienia najciekawsze hasła, które skandowano pod siedzibą partii Jarosława Kaczyńskiego – „Opieka medyczna, a nie watykańska” i „Chcemy lekarzy, a nie misjonarzy”. 

BBC wspomina także o kolorze protestu. Stacja uznała, że czerń to symbol „żałoby po stracie praw reprodukcyjnych przez kobiety”. (mw)

fot. główna - screen z okładki The Independent

Źródło:

newsweek.pl, O #CzarnymProteście pisze cały świat, 4.10.2016
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin