.

„Ziemianie Atakują 2022”: pokolenie Z zrezygnowane w walce o środowisko

dodano: 
21.11.2022
komentarzy: 
0

17 listopada 2022 roku opublikowano raport „Ziemianie Atakują 2022”. Powstał on dzięki współpracy Kantar Polska, European Climate Foundation, United Nations Global Compact Network Poland oraz agencji zielonych transformacji Lata Dwudzieste. Wsparciem przy tworzeniu raportu i komunikacji zajął się Instytut Monitorowania Mediów oraz agencja MobeeDick.

W raporcie podsumowano największe wyzwania środowiska naturalnego oraz reakcje Polaków i ich gotowość do ewentualnych zmian stylu życia i konsumpcji.

Jako zjawiska, które Polacy uważają za największe zagrożenia dla świata, w którym żyjemy, najczęściej wskazywano wojny i konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, globalne pandemie i wyczerpanie zasobów naturalnych. Na kolejnych miejscach znalazły się: głód, bieda i terroryzm.

Ponadto, 36 proc. ankietowanych zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że „stan, w jakim znalazła się Ziemia jest poważny i wymaga natychmiastowych działań”. Nie zgadza się z tym 9 proc. badanych.

Jak czytamy w raporcie, młode osoby (w wieku 18-24 lat) aż dwukrotnie częściej niż Polacy ogółem twierdzą, że „jest już za późno, aby zapobiec katastrofie klimatycznej” – takiej odpowiedzi udzieliło odpowiednio 18 proc. i 9 proc. Wyniki badania wskazują, że tylko niewielki odsetek młodych osób ma ochotę przyłączyć się do „walki o lepsze jutro”.

Ponadto, jest to również grupa, która najbardziej krytycznie ocenia aktualny stan rzeczy w Polsce. 74 proc. z nich deklaruje, że, ogólnie rzecz biorąc, sprawy w kraju idą w złym kierunku. Jest to wynik wyższy niż przed dwoma laty (55 proc.).

Jak czytamy w raporcie, badanie nie dostarcza klarownej odpowiedzi, które grupy społeczne są bardziej świadome i bardziej skore do ewentualnych wyrzeczeń w imię planety i środowiska naturalnego. „Otwartość na zmiany, skłonność do działania czy zmiany stylu życia to zjawiska, których nie da się jednoznacznie przyporządkować na przykład osobom o takim a nie innym wykształceniu, płci czy miejscu zamieszkania” – komunikują twórcy raportu.

Gotowość do wyrzeczeń Polacy najczęściej deklarowali poprzez: kupowanie i wyrzucanie mniej, ograniczenie zużycia wody, rezygnację z jednorazowych przedmiotów, naprawę sprzętów elektronicznych, a także zainwestowanie w poprawę energooszczędności w domu. Na kolejnych miejscach znalazły się: ograniczenie spożywania mięsa, rezygnacja z kupna produktów od firm, które szkodzą środowisku, czy ograniczenie korzystania z auta. 8 proc. uznało, że sytuacja klimatyczna nie wymaga żadnych wyrzeczeń.

Niemal 1/3 badanych deklaruje, że robi coraz więcej, aby chronić środowisko, a podobna część osób chciałaby robić jeszcze więcej.

Jako organy, które mogą zrobić najwięcej w tym temacie, ankietowani wskazywali rząd (53 proc.), koncerny energetyczne (46 proc.), korporacje (33 proc.) oraz osoby prywatne (31 proc.).

W 2022 roku raport wzbogacony jest o głos 17 ekspertów w dziedzinie środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w biznesie i instytucjach publicznych.

Cały raport do pobrania na stronie. (bs)

Źródło:

ziemianieatakuja.pl, raport „Ziemianie Atakują 2022”
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin