„Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” – spot Okręgowej Izby Lekarskiej nawiązuje do filmu „Bogowie”

dodano: 
07.12.2021
komentarzy: 
0

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zaprezentowała spot, który ukazuje perspektywę lekarza odbywającego 24-godzinny dyżur. Film „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” wyreżyserował Łukasz Palkowski, reżyser „Bogów”. Spot nawiązuje też do tego filmu.

Trzyminutowe wideo prezentuje zawodową – ludzką – perspektywę lekarzy na 24-godzinnym dyżurze w szpitalu. „To szpitalna rzeczywistość, gdzie ratowanie życia pacjentów przeplata się z godzinami spędzonymi nad dokumentacją, walką z zawodnym sprzętem, przyjmowaniem pretensji, a nawet agresji osób oczekujących w kolejkach. Mówi się, że nie samą pracą człowiek żyje. Dotyczy i dotyczyć powinno to również lekarzy…” – wyjaśnia OIL w komunikacie.

W filmie zrealizowanym dla OIL wystąpili ci sami aktorzy, którzy wcielili się w bohaterów „Bogów” – Tomasz Kot, Szymon Warszawski, Rafał Zawierucha i Piotr Głowacki.

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie, samorząd lekarski zdecydował się na tego typu działanie, żeby pokazać, że lekarz to nie bogowie. Dodał, że film ma na celu „zlikwidować barierę pomiędzy lekarzami a pacjentami, wpłynąć na ich wzajemne zrozumienie”.

W komunikacie czytamy także, że film był nagrywany w „nietypowych warunkach” – ujęcia kręcono na czynnym szpitalnym oddziale ratunkowym. Jak mówił opowiadał Łukasz Palkowski, uczestnictwo w życiu SOR sprawiło, że filmowcy musieliśmy „wprowadzić dyscyplinę”, by ich działania nie zaburzyły pracy oddziału. „Przyjrzenie się oddziałowi z bliska nauczyło mnie jeszcze większego szacunku do ludzi, którzy tam pracują” – stwierdził podczas konferencji. Tomasz Kot zdradził z kolei, że przygotowując się do odegrania roli w filmie OIL, rozmawiał ze znajomymi medykami, z którymi ma kontakt od czasów kręcenia „Bogów”. „Od znajomej ratowniczki usłyszałem: »jeśli ten film ma przybliżyć realia pracy medyków, to przekaż proszę tylko to: jest nas za mało, pracujemy po miliony godzin«” – powiedział aktor. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin