Kamiński wygrał z Kownackim

dodano: 
07.01.2009
komentarzy: 
0

Instytut Monitorowania Mediów opublikował nowy „Ranking polityków polskich” wraz z komentarzem autorstwa Wiesława Gałązki, specjalisty ds. wizerunku polityków. Zwycięzcą grudniowego rankingu został, podobnie jak w listopadzie, premier Donald Tusk, który wypowiadał się w badanych serwisach informacyjnych 85 razy. Drugie miejsce zajął, mocno zdystansowany przez lidera, prezydent Lech Kaczyński (45 wypowiedzi). Na trzecim miejscu uplasował się Zbigniew Chlebowski (43), zamieniając się miejscami z Jarosławem Kaczyńskim, który w grudniowym rankingu zajął miejsce czwarte i według Wiesława Gałązki to właśnie on w grudniu wizerunkowo wypadł najgorzej. Na czwartej pozycji, ex aequo z Jarosławem Kaczyńskim znalazł się również Radosław Sikorski.

Co więcej, w grudniu został rozstrzygnięty listopadowy spór o przywództwo między przedstawicielami Kancelarii Prezydenta - w minionym miesiącu Michał Kamiński wypowiadał się w badanych serwisach informacyjnych 27 razy, a Piotr Kownacki - zaledwie 11.

Stefan Niesiołowski znalazł się, identycznie jak w listopadzie, na 12 miejscu w zestawieniu. Temat natomiast, który bezpośrednio dotyczył posła PO był w grudniu w pierwszej trójce najczęściej komentowanych wydarzeń politycznych. Zarzut wytoczony z sejmowej mównicy przez Jarosława Kaczyńskiego o rzekome „sypanie kolegów” przez Stefana Niesiołowskiego podczas pierwszego przesłuchania przez SB był komentowany 37 razy.

W czterech analizowanych programach informacyjnych najliczniej reprezentowana była PO. Wypowiedzi polityków jej koalicjanta, PSL, pojawiają się zdecydowanie rzadziej. We wszystkich analizowanych programach kolejność sumy wystąpień reprezentantów poszczególnych partii jest taka sama: drugie miejsce zajęło PiS, trzecie - Lewica, czwarte - Prezydent i Kancelaria Prezydenta. Na dalszych miejscach plasują się politycy bezpartyjni, do których zaliczeni zostali byli prezydenci Polski, bezpartyjni członkowie rządu oraz doradcy premiera. Posłowie PSL znaleźli się na szóstym miejscu.

Zdaniem Wiesława Gałązki najgorzej w minionym miesiącu wypadli Zbigniew Ziobro, Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński: „Wszyscy trzej stracili wizerunkowo wskutek nadmiernego gadulstwa spowodowanego, w kolejności: nadgorliwością, złośliwością i nienawiścią. Pierwszy straci też finansowo (25 wypowiedzi w najważniejszych dziennikach telewizyjnych), a drugi przypłacił to już stresem wywołanym próbą odwołania go z fotela marszałka (18 wypowiedzi). Najtrudniej obliczyć straty trzeciego – dotyczą honoru, a ten, biorąc pod uwagę staż w polityce, trudno zmierzyć.”

Cały raport wraz z pełnym komentarzem na stronie

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin