.

 

Karta Standardów Edukacyjnych PR: propozycja, nie przymus, a w zamian prestiż

dodano: 
01.06.2011
komentarzy: 
0

„Zarówno od naukowców, jak i praktyków docierały do nas liczne sygnały co do siatki programowej. Jedni twierdzili, że na zajęciach jest za dużo teorii, inni – że praktyki” – tak o powodach, które skłoniły zarząd PSPR do opracowania Karty Standardów Edukacyjnych PR, mówi dr Monika Kaczmarek-Śliwińska, inicjatorka i koordynatorka projektu.

Jak mówi Kaczmarek-Śliwińska, pomysł opracowania standardów edukacyjnych dla branży PR pojawił się już w 1994 r. Potem kilkakrotnie do niego wracano, jednak prace nigdy nie wyszły poza etap przygotowawczy. Obecny projekt jest wspólną inicjatywą środowisk akademickich, praktyków PR oraz Stowarzyszenia.

Prace nad Kartą Standardów edukacyjnych będą się odbywać na dwóch poziomach. Grupy robocze o różnym zakresie tematycznym zajmą się opracowywaniem gotowych rozwiązań. W ich skład wejdą zarówno praktycy, jak i teoretycy zaznajomieni np. z różnymi rozporządzeniami ministerstwa. Rada Edukacyjna – złożona z wybitnych specjalistów, zarówno teoretyków, jak i praktyków PR – ma być natomiast organem doradczym, który opiniuje pomysły grup roboczych. Zwraca również uwagę na szczególnie ważne w branży problemy. Jej członków wybiera zarząd PSPR, ale grupy robocze mają charakter bardziej otwarty – chęć uczestnictwa można zgłosić z własnej inicjatywy. Ostateczny skład zarówno Rady Edukacyjnej, jak i zespołów roboczych nie został jeszcze ustalony.

Karta Standardów Edukacyjnych Public Relations ma być zbiorem pewnych wytycznych dotyczących m.in.: treści programowych, doboru kadry czy praktyk zawodowych. To, czy uczelnie się do nich zastosują, będzie jednak zależało od nich samych.  „Uczelnie mają własne standardy nauczania, te opracowane przez Radę Ekspertów mogą być więc jedynie propozycją (…) W żadnym wypadku nie możemy uczelniom niczego narzucać” – zapowiada prof. Jerzy Olędzki, który przyjął zaproszenie PSPR do Rady Edukacyjnej.

Co zyskają uczelnie w związku z przystąpieniem do programu? Jak mówi dr Kaczmarek-Śliwińska, przede wszystkim przewagę konkurencyjną – dzięki oferowaniu studentom odpowiednich certyfikatów. Odniosą także szereg korzyści promocyjno-marketingowych i prestiżowych. Z punktu widzenia studentów standardy edukacyjne to przede wszystkim podniesienie poziomu nauczania, a co za tym idzie większe szanse na rynku pracy. „Myślimy również o umożliwieniu w przyszłości przystępowania studentów do PSPR, które z pewnością uzyskałoby też dzięki rozszerzonej współpracy z uczelniami większy prestiż” – mówi koordynatorka prac nad Kartą Standardów Edukacyjnych Public Relations.

Szymon Sikorski, prezes zarządu PSPR zapowiada projekt potrwa jeszcze około roku i jest wyłączną inicjatywą Stowarzyszenia. (iw)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin