poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKobiety lepszymi liderkami niż mężczyźni

Kobiety lepszymi liderkami niż mężczyźni

Jak wynika z badania norweskiej szkoły biznesu BI, panie są zdecydowanie bardziej dostosowane do piastowania stanowisk kierowniczych niż panowie. Kobiety lepiej wypadały od mężczyzn m.in. pod względem inicjatywy, jasnej komunikacji, otwartości i zdolności do innowacji…

O szczegółach czytamy na independent.co.uk. Źródło podaje przy tym, że dwukrotnie mniej kobiet niż mężczyzn pełni menedżerskie funkcje w spółkach notowanych na giełdzie. Co więcej, odsetek płci żeńskiej maleje na każdym etapie ścieżki kariery wykonawczej.

Badanie BI Norwegian Business School dowodzi jednak, że kobiety są bardziej dostosowane do przywództwa niż mężczyźni. Do takich wniosków autorzy doszli na podstawie badania osobowości i cech charakterystycznych na próbie 3 tys. menedżerów. W niemal wszystkich dziedzinach panie wykazywały większe zdolności przywódcze.

Kobiety lepiej wypadały w kategoriach: inicjatywa i jasna komunikacja, otwartość i zdolność do innowacji; towarzyskość i wsparcie oraz metodyczne zarządzanie i wyznaczanie celów. Panowie skuteczniej jednak radzą sobie ze stresem i mają wyższy poziom stabilizacji emocjonalnej.

Zdaniem autora artykułu, wnioski z raportu powinny wpłynąć na zmianę postrzegania kobiet w biznesie. Tym bardziej, że liczba kobiet, które zarządzały 500 największymi firmami w Stanach Zjednoczonych, spadła o ponad 12 procent w zeszłym roku – czytamy dalej.

„Jeśli decydenci nie będą wykorzystywać potencjału kobiet, mogą zatrudniać mniej wykwalifikowanych liderów i pogarszać wydajność pracy” – konkluduje autor tekstu. (mw)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj