Kogel-mogel przed kamerą

dodano: 
24.08.2015

Autor:

Andrzej Pomarański
komentarzy: 
0

Uciekający przed ekipą TV korytarzami urzędu burmistrz, rzeczniczka prasowa instytucji państwowej śmiejąca się mówiąc o protestach społecznych, rzecznik firmy dzwoniący do dziennikarza z prośbą o autoryzację swojej tzw. „setki”, dyrektor oddziału ZUS w wywiadzie dla TV kpiący ze starszych ludzi, a na deser minister Ławrow klnący pod nosem podczas konferencji prasowej transmitowanej na cały świat to tylko kilka przykładów nieprofesjonalnych działań - zdawałoby się - zawodowców oraz osób publicznych zarejestrowanych przez kamery w światłach reflektorów. Praktycznie codziennie w przekazach stacji TV możemy obserwować takie sceny i zachowania.

Co jest tego przyczyną? Pomimo rozwoju „kultury” obrazkowej i telewizji informacyjnych oraz wszechobecnych kamer i mikrofonów, instytucje, firmy, ale również osoby publiczne cały czas zbyt mało uwagi poświęcają swojej obecności i właściwemu prezentowaniu się w mediach elektronicznych. Tak jakby coraz większa profesjonalizacja wszelkich form komunikacji, którą na bieżąco możemy obserwować we współczesnym świecie, omijała akurat przekazy TV.

O ile w pewnym stopniu można wybaczyć niektóre wpadki telewizyjne i mikrofonowe osobom publicznym czy głowom państw, gdy czasami coś im się „wyrwie”, bo są przekonani, że kamery i mikrofony są wyłączone lub tego nie wychwycą, o tyle PR-owcom i rzecznikom prasowym w żaden sposób to nie uchodzi. Pewnym jest natomiast, że niezależnie od tego, czy jest się politykiem, szefem firmy, czy jej rzecznikiem prasowym, to sposób, w jaki prezentujemy się, zachowujemy i wypadamy przed kamerą w bardzo dużej mierze wpływa na wizerunek i reputację nie tylko nas samych, ale również organizacji, którą reprezentujemy.

Przygotowując się do występu przed kamerą musimy nie tylko zwracać uwagę na to, czy dobrze wyglądamy i jaką mamy fryzurę, ale również na to, co i jak mówimy oraz czy język naszego ciała wzmacnia przekaz werbalny, czy też raczej mu zaprzecza odbierając nam – i naszym słowom - wiarygodność.

Banał? Odsyłam do wspomnianych na początku przykładów.

Andrzej Pomarański

Sprawdź PROGRAM i zapisz się na praktyczne zajęcia z wystąpień przed kamerą już 27 sierpnia w Akademii PRoto. Szczegółowa informacja - kliknij tutaj. Prowadzą: Zbigniew Lazar i Andrzej Pomarański

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin