.

Kolejne problemy Trójki. Marek Niedźwiecki żąda przeprosin, a słuchacze chcą odwołania prezes Polskiego Radia

dodano: 
25.05.2020
komentarzy: 
0

Ciąg dalszy kryzysu w Polskim Radiu. Nie cichną głosy krytyki po kontrowersjach związanych z Listą Przebojów Trójki i odejściu wielu dziennikarzy. Jak podaje onet.pl, słuchacze stworzyli petycję o odwołanie prezes radia – Ageniszki Kamińskiej. Oświadczenie wydał także Marek Niedźwiecki, który domaga się przeprosin i przekazania 10 tys. zł na rzecz służby zdrowia.

Jak informowaliśmy na PRoto.pl, problemy Polskiego Radia rozpoczęły się po 15 maja 2020 roku, gdy wypowiedzenie złożył wieloletni dziennikarz radiowej Trójki, Marek Niedźwiecki, po posądzeniu go o nieuczciwość w przygotowywaniu Listy Przebojów. Na pierwszym miejscu zestawienia miała znaleźć się piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Utwór nawiązuje do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w momencie, gdy cmentarze były zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Władze stacji usunęły tę listę przebojów ze swojej strony internetowej i poinformowały o manipulacji wynikami.

Czytaj także: Piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” podbija media

Odejście Niedźwieckiego pociągnęło za sobą kolejne zwolnienia. Z pracy dla Trójki w kolejnych dniach zrezygnowali m.in. Hirek Wrona, Marcin Kydryński , Agnieszka Szydłowska i Piotr Kaczkowski. Stację opuścił też Piotr Metz, który upublicznił SMS, jaki otrzymał od dyrektora Tomasza Kowalczewskiego z poleceniem usunięcia piosenki Kazika z anteny. Na sytuację postanowili zareagować także artyści. Wielu polskich muzyków wyraziło oburzenie i zainicjowało bojkot. Wśród nich m.in. Dawid Podsiadło, Katarzyna Nosowska czy Tomasz Organek.

Czytaj więcej: Rezygnacje dziennikarzy i bunt artystów – branża reaguje na aferę w Trójce

Parę dni po wybuchu afery onet.pl opublikował oświadczenie Marka Niedźwieckiego. „Złożyłem dziś wezwanie przedprocesowe do władz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Robię to nie tylko dla siebie, ale też dla Słuchaczy, bo stworzyliśmy wspólnie coś wyjątkowego. Oczekuję od wezwanych oficjalnych przeprosin oraz przekazania kwoty 10 tys. złotych na rzecz lekarzy walczących z pandemią. Żegnam się z Trójką, ale nie z Ludźmi Trójki, bo wciąż jesteśmy RAZEM. To tylko tango…” – napisał dziennikarz.

Źródło przytoczyło także fragmenty wezwania przedprocesowego, stworzonego przez kancelarię prawną reprezentującą Niedźwieckiego. W piśmie wezwano do „natychmiastowego zaprzestania dalszego rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, w tym we wszelkich mediach, a także na łamach portali internetowych wydawanych lub administrowanych przez Polskie Radio S.A. jakichkolwiek nieprawdziwych informacji lub spekulacji” na temat Marka Niedźwieckiego. Czytamy, że informacje te mają na celu dyskredytację oraz naruszenie dóbr osobistych dziennikarza przez bezprawne sugerowanie, że dokonał on manipulacji przy liczeniu głosów podczas notowania Listy Przebojów.

Dodatkowo kancelaria domaga się opublikowania, w terminie trzech dni od momentu doręczania wezwania, na stronie internetowej Polskiego Radia przeprosin skierowanych do Marka Niedźwieckiego „za rozpowszechnienie nieprawdziwej i niczym nieuzasadnionej informacji o rzekomych nieprawidłowościach dotyczących Listy Przebojów Programu Trzeciego”. Według pisma Polskie Radio ma przekazać także kwotę 10 tys. zł na rzecz Fundacji Lekarze Lekarzom.

25 maja 2020 roku onet.pl poinformował również o petycji skierowanej do Rady Mediów Narodowych, jaką przygotowali odbiorcy radia. Słuchacze domagają się w niej odwołania prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. „Wyrażamy swój sprzeciw przeciwko niszczeniu dobrego imienia i upolitycznieniu Programu Trzeciego Polskiego Radia” – źródło cytuje opis petycji.

petycja

Źródło: secure.avaaz.org

Do czasu publikacji tekstu na PRoto.pl internetową petycję podpisało ponad 10 tys. osób. (ak)

Zdjęcie główne: By Mohylek at Polish Wikipedia - Transferred from pl.wikipedia to Commons by Pjahr using CommonsHelper [Public Domain] via Wikimedia Commons

Źródło:

onet.pl, Marek Niedźwiecki wydał oświadczenie w związku z aferą w Trójce. "Wciąż jesteśmy RAZEM. To tylko tango…", Janusz Schwertner, 21.05.2020/ onet.pl, Ciąg dalszy afery w Trójce. Internauci zbierają podpisy o odwołanie prezes Polskiego Radia, 25.05.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin