niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKomu zgłaszać fałszywe informacje przed wyborami

Komu zgłaszać fałszywe informacje przed wyborami

Na stronie bezpiecznewybory.pl można zgłaszać fake newsy – przypomina Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Choć Agencja Wywiadu i inne państwowe służby monitorują sieć przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, NASK na swojej stronie zachęca internautów do raportowania nieprawdziwych informacji na własną rękę.

W prawym górnym rogu wspomnianej strony znajduje się przycisk „zgłoś fake news”. Przenosi on na stronę z odnośnikami do portali, które zajmują się w Polsce fact-checkingiem: AFP Sprawdzam, Stowarzyszenie Demagog, Konkret24 oraz Demaskator24. NASK instruuje też, że każdą informację, która wyda się komuś fałszywa, można zgłaszać administratorom portali społecznościowych. Szkodliwe treści, które przedstawiają seksualne wykorzystywanie dziecka, pornografię, rasizm lub ksenofobię, należy natomiast oznaczać na państwowym portalu Dyżurnet. Zgłoszenia o incydentach teleinformatycznych czy próbach masowych oszustw przyjmuje CERT Polska. Zaangażować można też Urząd Ochrony Danych Osobowych.

„Fałszywe informacje rozprzestrzeniają się na nieosiągalną wcześniej skalę, a ich zasięg stał się na tyle duży, że może wpłynąć na funkcjonowanie całego kraju. Tym samym dezinformacja stała się dla państwa wyzwaniem, które należy zaadresować” – pisze NASK w wydanym wraz z końcem września 2019 roku raporcie „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”. Można w nim znaleźć informacje o tym, co w zakresie zwalczania fałszywych wiadomości robią instytucje państwowe i firmy prywatne, jakie są mechanizmy rozprzestrzeniania się kłamstw w sieci oraz jaki dezinformacja ma wpływ na demokrację. (mp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj