Konferencja F8: Facebook przedstawia plany na najbliższe 10 lat

dodano: 
14.04.2016
komentarzy: 
0

12 i 13 kwietnia 2016 należały do Facebooka. Konferencję F8 rozpoczęło wystąpienie Marka Zuckerberga. CEO serwisu przedstawił w nim plan rozwoju serwisu na najbliższe 10 lat.

Na miejscu, w Fort Mason w San Francisco, wydarzenie śledziło 2600 osób. Setki tysięcy osób oglądały transmisję za pomocą Facebook Live.

Zuckerberg opowiedział m.in. o planach rozszerzenia wpływu Facebooka na świat cyfrowy i tzw. rynki wschodzące, czyli Indie czy Afrykę. Planowane są także zmiany w aplikacji mobilnej Facebooka oraz w aplikacjach, które należą do tej firmy: głównie w Instagramie, WhatsAppie czy Messengerze. Facebook ma także plany związane z dronami czy wirtualną rzeczywistością.

Podczas konferencji ogłoszono m.in.:

Boty w Messengerze

W ramach platformy Messenger boty, w zautomatyzowany sposób, będą bezpośrednio dostarczać do zainteresowanych osób wiele rodzajów treści: prognozy pogody, informacje o korkach, rachunki czy listy przewozowe. Funkcja ma wspierać nie tylko wysyłanie i odbieranie tekstów, lecz także grafik oraz interaktywnych powiadomień, zawierających call-to-action.

API funkcji Live

W związku z sukcesem funkcji Facebook Live serwis zamierza otworzyć API dla programistów. Dzięki temu użytkownicy i wydawcy zyskają więcej możliwości interakcji oraz dzielenia się treściami na Facebooku w czasie rzeczywistym.  

Facebook Surround 360

Chodzi o system dla kamer 3D-360, który ma umożliwić produkcję wyraźnych, sferycznych materiałów filmowych w 3D. Ma on wbudowaną technologię łączenia obrazów z 17 kamer, co ma ograniczyć czas potrzebny na fazę post-produkcji. Technologia ma się pojawić latem na platformie GitHub.

Profile Expression Kit

Zewnętrzne aplikacje umożliwią ludziom tworzenie zabawnych wideo profilowych. Wersja beta, ze wsparciem sześciu aplikacji: Instagram, Lollicam, BeautyPlus, Cinemagraph Pro by Flixel, Lollicam, MSQRD oraz Vine, pojawiła się już pierwszego dnia konferencji, 12 kwietnia.

Free Basics Simulator & Demographic Insights

To narzędzia dla developerów pracujących nad usługami w ramach Free Basics. Pozwolą sprawdzić, jak ostatecznie wyglądają stworzone treści i pomogą lepiej poznać różne grupy osób korzystających z tych usług.

Przycisk Save

Funkcja „Zapisz” pozwoli użytkownikom serwisu zapisywać interesujące artykuły, filmy i inne materiały znajdujące się w sieci. Trafią one do specjalnego folderu na Facebooku i będzie można do nich wrócić na dowolnym urządzeniu.

Quote Sharing

To nowy sposób dzielenia się ze znajomymi cytatami znalezionymi na stronach internetowych lub w aplikacjach

Account Kit

Umożliwia logowanie się do nowych aplikacji jedynie za pomocą numeru telefonu lub adresu e-mail. Ułatwi to developerom dotarcie do nowych użytkowników.

Aktualizacja narzędzi analitycznych dla aplikacji

Serwis opracował nowe narzędzia, które pomogą developerom i marketerom rozwijać ich biznes dzięki szerszej wiedzy na temat użytkowników oraz powiadomieniom push i wewnątrz aplikacji.

Oprócz Zuckerberga, wśród prelegentów znaleźli się Deb Liu, który prowadzi w Facebooku zespół zajmujący się rozwojem platformy developerskiej, Ime Archibong, dyrektor ds. partnerstw strategicznych, który ściśle współpracuje ze światową społecznością developerów, David Marcus prowadzący zespół Messengera oraz Chris Cox, Chief Product Officer w Facebooku, Mike Schroepfer, Chief Technology Officer, Christine Abernathy, który kieruje programem open source, Jay Parikh, odpowiedzialny za dział inżynierii i infrastruktury, Joaquin Quiñonero Candela, szef zespołu Applied Machine Learning oraz Yaser Sheikh, kierujący zespołem Oculus Research z Pittsburgha. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin