Kopacz bez zaplecza. Kto wesprze nową premier?

dodano: 
16.09.2014
komentarzy: 
1

Jest wielu chętnych do pracy w kancelarii nowej szefowej rządu. Jednak jej dotychczasowi asystenci i ludzie dbający o wizerunek nigdy nie zajmowali się twardą polityką. Na kogo postawi Kopacz? W tygodniku Wprost zastanawiają się nad tym Agnieszka Burzyńska i Anna Gielewska.

Za drzwiami gabinetu marszałek Sejmu hierarchia jest ustalona. „Pierwsze skrzypce grają tam Jolanta Gruszka, dyrektor generalna gabinetu marszałek, oraz Iwona Sulik, była dziennikarka TVP, typowana na nową rzeczniczkę rządu” - czytamy. Tomasz Misztal, jej doradca z Ministerstwa Zdrowia, delegowany do zadań specjalnych, takich jak budowanie wpływów w regionie świętokrzyskim.

Grono polityków chętnych do współpracy z nową premier stale się powiększa, nie wiadomo jednak kogo Kopacz wybierze. „Pole manewru ma niewielkie. To muszą być osoby zaufane, a jednocześnie takie, które umieją robić politykę. Nie widzę przy niej nikogo takiego” - mówi jeden ze współpracowników Donalda Tuska.

Do bliskiego otoczenia Kopacz należą przede wszystkim Bożenna Bukiewicz, szefowa lubuskich struktur PO, i Waldy Dzikowski z Wielkopolski, a także posłanki takie jak Krystyna Skowrońska czy Urszula Augustyn. Jak wynika z relacji jednej z posłanek PO, Kopacz i Skowrońska są sobie bardzo bliskie, stąd też duże wsparcie i zaangażowanie marszałek w kampanię Skowrońskiej do europarlamentu, które jednak nie przyniosło oczekiwanych efektów. Urszula Augustyn była natomiast zdaniem Kopacz najlepszą kandydatką na szefową klubu. Gabinet marszałek odwiedzają też regularnie Andrzej Włodarczyk, były wiceminister zdrowia, oraz Jacek Paszkiewicz, były prezes NFZ .

„Ważną postacią w najbliższym otoczeniu marszałek jest także mało znany Adam Piechowicz- doradca Kopacz do spraw wizerunku i wystąpień medialnych” - czytamy. Zostanie prawdopodobnie doradcą Kopacz także w kancelarii premiera.

Jak wynika z wypowiedzi polityków PO, Kopacz liczy na wsparcie współpracowników Tuska. Zostanie przy niej szef KPRM Jacek Cichocki, a Bartłomiej Sienkiewicz, choć ma opuścić resort, być może zostanie jej doradcą. Pozostali mają nadzieję na wyjazd z Tuskiem do Brukseli. Z PR-owcem Tuska, Igorem Ostachowiczem, Kopacz miała dobre relacje i prawdopodobnie będzie chciała, by dla niej pracował, jednak nie wiadomo czy nie zakończy się to tylko na pomocy przy exposé. Najważniejszy doradca Tuska, Jan Krzysztof Bielecki, obiecał wspierać Kopacz, bo „potrzebuje jego ekonomicznej wiedzy”.

Inni zainteresowani współpracą z Kopacz to głównie politycy spółdzielni z liderem Cezarym Grabarczykiem na czele. Pewni swych pozycji wydają się także Andrzej Biernat, Ireneusz Raś i Tomasz Lenz. „Kopacz od dawna chętnie korzystała z ich rad i politycznego wsparcia, chociaż nie ma do nich całkowitego zaufania” - mówi jeden ze stronników Kopacz. Niektórzy w charakterze spin doktora szefowej rządu widzieliby Michała Kamińskiego. Relacja Kopacz ze Sławomirem Nowakiem budzi natomiast duże wątpliwości. Choć nie ma mowy o formalnej współpracy, jego nieformalny wpływ może być spory – uważają politycy PO.

Jak zauważają dziennikarki, w otoczeniu przyszłej premier brak osób, na których mogłaby bezwzględnie polegać. „ W ciągu roku trudno jej będzie z tego stworzyć sprawną politycznie ekipę. Wszystko wskazuje więc na to, że głównym strategiem i doradcą pozostanie Donald Tusk”. (mb)

Źródło:

Wprost, Stolik Kopacz, Agnieszka Burzyńska, Anna Gielewska, 15.09.14
komentarzy:
1

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
24.09.2014
15:36:47
aska12
(24.09.2014 15:36:47)
"Tomasz Misztal, jej doradca z Ministerstwa Zdrowia, delegowany do zadań specjalnych, takich jak budowanie wpływów w regionie świętokrzyskim" - Tomasz Misztal nigdy nie był doradcą ministra zdrowia, to były zastępca rzecznika sanepidu, zresztą swego czasu wyrzucony, potem bezrobotny,którego przygarnęła Kopacz do Sejmu jako - uwaga - doradcy marszałka ds. sportu. Wpływy w świętokrzyskim raczej nikłe
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin