.

 

Kościół katolicki w USA wydał na lobbing ponad 10 mln dol. w 8 lat

dodano: 
11.06.2019
komentarzy: 
0

10,6 mln dol. – tyle w ciągu ośmiu ostatnich lat kościół katolicki w USA przeznaczył na lobbing, którego celem miałoby być utrudnianie ofiarom molestowania seksualnego dochodzenia swoich praw. Informacja pochodzi z raportu stworzonego przez cztery kancelarie prawnicze, których klienci byli w przeszłości molestowani przez duchownych – opisuje publikację cbsnews.com.

Najwięcej pieniędzy, ponad 5 mln dol., wydano na lobbing legislacji w stanie Pensylwania. Źródło zwraca uwagę na ten obszar ze względu na inny opublikowany tam w 2018 roku raport, który opisywał przypadki ponad 300 księży oskarżonych o molestowanie seksualne ponad 1000 dzieci. Kościół wydawał w tym stanie pieniądze, by utrzymać dotychczasowe przepisy dotyczące procedury zgłaszania tego typu przypadków – czytamy.

Pieniądze na lobbing przechodziły przez kościelną organizację Catholic Conference Policy Group. Dane opisane w raporcie pochodzą z publicznie dostępnych zeznań podatkowych złożonych w ośmiu stanach przez osiem lat. Publikację skomentował jedynie dyrektor komunikacji Pennsylvania Catholic Conference, który przyznał, że jego organizacja nie zapoznała się z dokumenten, ale od ponad 50 lat zajmuje się lobbingiem w różnych sprawach. Nie publikuje jednak sprawozdań w rozbiciu na poszczególne działania – wynika z wypowiedzi. (mp)  

Źródło:

cbsnews.com, Catholic Church spent $10.6 million to lobby against legislation that would benefit victims of child sex abuse, Christina Capatides, 06.06.2019/ CHURCH INFLUENCING STATE: How the Catholic Church Spent Millions Against Survivors of Clergy Abuse, June 2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin