.

 

Meta dostosowuje się do nowej ustawy o usługach cyfrowych

dodano: 
23.08.2023
komentarzy: 
0

W sierpniu 2023 roku Meta poinformowała na blogu o wprowadzeniu na swoje platformy nowych funkcji i dodatkowych środków przejrzystości w związku z wejściem w życie ustawy o usługach cyfrowych – DSA. Akt prawny zacznie w pełni obowiązywać Facebooka i Instagrama jeszcze w tym miesiącu. 

DSA  ma na celu stworzenie bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej, w której chronione są podstawowe prawa użytkowników oraz ustanowienie równych warunków działania dla przedsiębiorstw. 

Meta opracowała rozwiązania spełniające wymagania ustawy. Obejmują one środki służące zwiększeniu przejrzystości działania systemów oraz zapewnieniu użytkownikom większej liczby opcji dostosowywania swoich doświadczeń na Facebooku i Instagramie. Ponadto, została utworzona niezależna funkcja ds. zgodności, która pomaga firmie na bieżąco wypełniać zobowiązania. 

Amerykańskie przedsiębiorstwo postanowiło rozszerzyć bibliotekę reklam, aby wyświetlać i archiwizować wszystkie reklamy kierowane do osób w Unii Europejskiej. Będą one przechowywane w publicznej bibliotece przez rok. 

Zmienił się sposób wyświetlania reklam skierowanych do młodszych użytkowników. Od lutego 2023 roku nastolatki w wieku 13-17 lat nie widzą materiałów promocyjnych opartych na ich aktywności, takich jak m.in. śledzenie określonych postów na Instagramie lub stron na Facebooku. Jedynymi wiadomościami, które reklamodawcy mogą wykorzystać, są te dotyczące wieku i lokalizacji. 

Meta zadbała również o udostępnienie kart systemowych dla Facebooka i Instagrama, w celu zapewnienia informacji o sposobie klasyfikowania treści przez sztuczną inteligencję. 

Użytkownicy posiadają także więcej opcji, które pomogą im dostosować do siebie treści wyświetlane na platformach. Internauci będą mieli możliwość przeglądania Stories i Reelsów tylko od osób, które obserwują, uszeregowanych w porządku chronologicznym. Dostępna będzie również opcja przeglądania wyników wyszukiwania opartych wyłącznie na wprowadzonych przez użytkowników słowach. 

Ułatwiono też dostęp do narzędzi służących do zgłaszania nielegalnych treści. Już teraz internauci otrzymują powiadomienie, gdy zostaje usunięty fragment ich publikacji i dostają szansę na odwołanie się. Użytkownikom z Unii Europejskiej informacje te będą dostarczane w przypadku szerszego zakresu decyzji dotyczących moderowania treści. Są to sytuacje, w których stosuje się limity funkcji na kontach użytkowników oraz ogranicza treści z powodu naruszenia lokalnego prawa. (ao)

Źródło:

about.fb.com, New Features and Additional Transparency Measures as the Digital Services Act Comes Into Effect, 22.08.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin