Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji naprawia orła

dodano: 
20.01.2012
komentarzy: 
0
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji działa od listopada zeszłego roku, a ma już za sobą pierwszą zmianę logotypu. Wszystko przez wizerunek orła, który okazał się niezgodny z ustawą o godle. Wobec uwag użytkowników strony MAiC zmienił logotyp i podziękował za krytykę.

Dotychczas w logotypie Ministerstwa widniał stylizowany orzeł podobny do wykorzystywanego przez Ministerstwo Gospodarki. Ponieważ jego wizerunek nie był zgodny z wytycznymi zawartymi w ustawie o godle, resort postanowił powrócić do ustawowej wersji godła. „Dzięki Państwa licznym głosom zrozumieliśmy, że administracja powinna posługiwać się uporządkowanym i spójnym językiem wizualnym – będziemy na to zwracać uwagę. Dziękujemy” – czytamy na stronie MAiC.

Czy resort gospodarki weźmie przykład z ministerstwa Michała Boniego i również zmodyfikuje swój logotyp? W tym przypadku będzie trudniej. Logotyp Ministerstwa Gospodarki jest bowiem elementem systemu identyfikacji wizualnej przygotowanego przez firmę Mamastudio. Według biura prasowego resortu, orzeł w logotypie nie jest sprzeczny z regulacjami prawnymi dotyczącymi godła i barw narodowych oraz konstytucją. Ustawa o godle nie reguluje bowiem kwestii graficznego przetwarzania symboli państwowych oraz zasad i sposobu korzystania z tych symboli przez organy administracji publicznej. Sam orzeł z logotypu Ministerstwa Gospodarki to odwzorowanie znaku orła z godła państwowego, a jego kolor umożliwia lepsze odwzorowanie na białym tle.

Zgodnie z ustawą „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”. Wizerunku orła ustalonego dla godła używają m.in. organy władzy państwowej i administracji rządowej. (ks)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin