Najbardziej pożądani pracodawcy

dodano: 
03.12.2013
komentarzy: 
0

BNP Paribas Bank, Amazon, ABB, Cisco Systems Poland – to firmy, które znalazły się w gronie najbardziej pożądanych pracodawców. „Najlepsi kandydaci doceniają efektywne systemy premiowe i motywacyjne. Ważna dla nich jest wiedza o możliwościach awansu – nie tylko pionowego, ale i poziomego (...) oraz wiedza o pełnej ścieżce kariery w firmie” – przyznaje Małgorzata Pukropek HR Projects Leader w Antal International.

Skąd wiemy, że firma jest dobrym pracodawcą? Dla 41 proc. respondentów takim źródłem są znajomi pracujący w danej firmie, zaś 37 proc. – posiłkuje się opiniami umieszczonymi w sieci. Dla co trzeciego respondenta źródłem wiedzy były publikacje o firmie w mediach. Co dziesiąty respondent za najbardziej pożądanego pracodawcę uznaje swoją obecną firmę – dowiadujemy się z badania przygotowanego przez Antal International.

„Specjaliści i menedżerowie są grupą wyjątkową na rynku pracy. Bardzo świadomi, mają wiele doświadczeń zawodowych i co za tym idzie, szeroką wiedzę o firmach i pracodawcach. Najczęściej polegają na opiniach znajomych pracujących w ocenianej przez nich w firmie. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że ambasadorami organizacji są przede wszystkim sami pracownicy – niezależnie od zajmowanej pozycji. Odpowiednie zadbanie o ich satysfakcję z pracy, motywację i komunikację dotyczącą strategii sprawia, że będą budować dobrą opinię marki pracodawcy na rynku. Czyli kluczem jest polityka personalna spoczywająca na barkach dyrektorów ds. zarządzania zasobami ludzkimi” - komentuje Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

W tym roku na podium w każdej branży zaszły spore zmiany – do najbardziej pożądanych pracodawców dołączyło aż 29 nowych firm, czyli prawie połowa laureatów. Po raz pierwszy specjaliści i menedżerowie docenili m.in: BNP Paribas Bank, Tauron Polska Energia, Amazon, ABB, Cisco Systems Poland czy FM Logistics Polska.  Dobrą pozycję utrzymały tradycyjnie firmy z tzw. Wielkiej Czwórki, oraz potęgi IT: Google, IBM i Microsoft.

Jakie cechy są doceniane przez pracowników?  Kandydaci cenią duże i prestiżowe firmy, oferujące atrakcyjne wynagrodzenia. Warto zwrócić uwagę, że dla co trzeciego specjalisty istotna jest innowacyjność firmy - kandydaci chcą pracować w organizacjach, które wprowadzają nowe usługi, są liderami w nowej technologii.

Niezwykle ważny jest styl zarządzania i kultura organizacyjna –w silny sposób przekładają się na poczucie identyfikacji z firmą. Sprawna polityka personalna wymaga wiele zaangażowania pracowników działu HR, ale także nowoczesnych oraz efektywnych narzędzi. Potrzebne są badania satysfakcji, ciągłe usprawnianie i dostosowanie systemów motywacyjnych, premiowych, analizowanie struktury i możliwości ruchów w jej obszarze, testów psychometrycznych, assessment centre i development centre pomagających ocenić motywację i zaangażowanie pracowników” - zauważa Małgorzata Pukropek, HR Projects Leader w Antal International. (kg)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin