.

Netflix pozywa tiktokerki za naruszenie praw autorskich

dodano: 
04.08.2022
komentarzy: 
0

Netflix, serwis streamingowy, pozwał Abigail Barlow i Emily Bear, które stworzyły album „The Unofficial Bridgerton Musical” inspirowany serialem „Bridgertonowie” – pisze nytimes.com.

Jak czytamy, album otrzymał nagrodę Grammy w 2022 roku, ale Netflix twierdzi, że naruszona została własność intelektualna.

Autorki płyty, które prowadzą na TikToku konto o serialu Netfliksa, zgromadziły tam ponad 2,4 mln obserwujących. Po premierze Bridgertonów zaczęły one komponować inspirowane nim piosenki, a w 2021 wydały album – zauważa źródło.

Dziennik podaje, że Netflix do tej pory wspierał tego typu treści generowane przez fanów, natomiast, jak przekazał w oficjalnym oświadczeniu, Barlow i Bear „przekroczyły granicę, ponieważ chciały mieć wiele źródeł dochodu, bez formalnego pozwolenia na korzystanie ze znaku towarowego Bridgerton”.

Po wydaniu albumu, zgodnie z pozwem, Netflix poinformował autorki, że nie zezwoli na występy na żywo, które mogą kolidować z wydarzeniami takimi jak „The Queen’s Ball: A Bridgerton Experience”, który serwis wystawił w kilku miastach – czytamy. Barlow i Bear zorganizowały jednak wydarzenie w Kennedy Center, na które sprzedawały bilety.

Jak czytamy, serwis złożył skargę w sądzie okręgowym w Waszyngtonie.

Nytimes.com pisze również, że serwis streamingowy próbował współpracować z autorkami albumu i w pozwie stwierdzono, że Netflix byłby skłonny wynegocjować licencję, która pozwoliłaby na występy na żywo i dystrybucję albumów, ale one odmówiły.

Wśród zarzutów w pozwie znalazł się m.in. zapis, że utwór otwierający musical, „Tis the Season” wykorzystuje dialogi podobne do wypowiedzianych przez jedną z postaci w serialu – czytamy dalej.

Netflix pozwał tiktokerki w czterech sprawach, w tym o naruszenie praw autorskich i naruszenie zarejestrowanych znaków towarowych – podaje źródło. (bs)

Źródło:

nytimes.com, Netflix Sues ‘Unofficial Bridgerton Musical’ Duo for Infringement, 01.08.2022/ Zdjęcie główne: tiktok.com/@abigailbarlowww
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin