.

 

Netflix wydaje oświadczenie w sprawie listu Mateusza Morawieckiego

dodano: 
15.11.2019
komentarzy: 
0

Na twitterowym profilu Netfliksa ukazało się oświadczenie w sprawie listu, który Mateusz Morawiecki wysłał do szefa platformy, Reeda Hastingsa. Premier zwrócił się w nim z prośbą o reakcję na miniserial „Iwan Groźny z Treblinki”, w którym położenie nazistowskich obozów zagłady oznaczono na aktualnej mapie Polski.

Czytaj więcej: Rzecznik Netfliksa odpowiada na list Mateusza Morawieckiego. Premier zarzucił platformie tworzenie nieścisłości historycznych

Początkowo rzecznik Netfliksa krótko skomentował sprawę w amerykańskim dzienniku Washington Post: „Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem »Iwan Groźny z Treblinki« i pilnie przyglądamy się sprawie”. Trzy dni później pełne oświadczenie serwisu pojawiło się na Twitterze polskiego oddziału. Czytamy w nim, że przy niektórych mapach pojawią się napisy wyjaśniające, że „obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945”.

screenshot

Źródło: twitter.com/NetflixPL

Na odpowiedź platformy pozytywnie zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które podziękowało i wyraziło nadzieję na „dochowanie należytej dbałości o prawdę historyczną” w przyszłych produkcjach.

screenshot

Źródło: twitter.com/MSZ_RP

Głos w sprawie zabrał także rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego w Sejmie VIII kadencji, Piotr Müller, podczas rozmowy w programie „Sygnały Dnia” w radiowej Jedynce. Pochwalił „szybką i zdecydowaną” reakcję premiera i przyznał, że odpowiedź Netfliksa cieszy.

screenshot

Źródło: twitter.com/RadiowaJedynka

(ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin