.

 

Nietypowa kampania hiszpańskiego ministerstwa: zabawki protestują przeciwko seksizmowi

dodano: 
15.12.2021
komentarzy: 
0

W okresie przedświątecznym hiszpańskie ministerstwo ds. konsumenckich udostępniło animację, w której zabawki sprzeciwiają się dzieleniu ich na te przeznaczone dla chłopców i te przeznaczone dla dziewczynek – przekazuje serwis wydarzenia.interia.pl. To element kampanii, której celem jest „uwrażliwienie na seksistowskie reklamy zabawek, utrwalające tradycyjne role płciowe".

Źródło: youtube.com/Ministerio de Consumo

Wideo rozpoczyna się słowami: „Zabawki świata: od lat chcemy znieść zaszufladkowanie…”. Następnie różni bohaterowie spotu wzywają rodziców i dzieci do pomocy w rozwiązaniu problemu polegającego na tym, że „poszczególnym zabawkom wolno bawić się tylko z połową populacji dzieci - z chłopcami albo z dziewczynkami”. Ministerstwo zaznacza, że zabawki „powinny być neutralne, przeznaczone dla wszystkich dzieci niezależnie od płci i nie powielać stereotypowych ról płciowych” – czytamy.

Źródło przytacza zdanie ministra Alberto Garzona z Komunistycznej Partii Hiszpanii (PCE): „zabawa jest bezpłciowa”. Ogłosił on także plany dotyczące opracowania przewodnika, który ma pomóc rodzicom dokonywać wyborów zabawek w sposób „krytyczny i nieseksistowki”.

Sekretarz generalny ds. konsumenckich Farael Escudero w wywiadzie dla dziennika ABC powiedział, że „seksistowskie stereotypy są niebezpieczne i negatywnie wpływają na dzieci”. Dodał, że „zabawa ma kluczowe znaczenie dla kształtowania osobowości dzieci, dlatego wybór zabawek oraz zabawa wolna od stereotypów płciowych jest istotna dla rozwoju społeczeństwa” – przekazuje źródło.

Zgodnie z raportem przywołanym przez źródło, przygotowanym przez Instytut ds. Kobiet, z 2020 roku, 40 proc. reklam zabawek pokazuje dziewczynki w rolach związanych z urodą i pracami domowymi, podczas gdy 50 proc. chłopców przedstawianych jest w nich w rolach związanych z zawodami pilota, policjanta czy żołnierza.

Serwis wydarzenia.interia.pl informuje, że w ramach akcji rozwieszono plakaty w Madrycie, Barcelonie i Sewilli, w niedzielę 12 grudnia 2021 roku zorganizowano wydarzenie dla dzieci w madryckim Teatrze Lalek w parku Retiro. Mają one przynieść swoje zabawkami w geście sprzeciwu wobec seksistowskich stereotypów.

Źródło dodaje, że producenci zabawek oraz organizacje rodzin, które nie zgadzają się z przekazem akcji, zapowiedziały protesty. (as)

Źródło:

wydarzenia.interia.pl, hiszpania: W świątecznej kampanii ministerstwa zabawki protestują przeciwko seksizmowi, Paulina E. Godlewska, 12.12.2021 / zdjęcie główne: youtube.com/Ministerio de Consumo
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin