.

 

Niewinny mężczyzna oskarżony o napad. Powodem sztuczna inteligencja

dodano: 
31.01.2024
komentarzy: 
0

AI i oprogramowanie do rozpoznawania twarzy fałszywie zidentyfikowały mężczyznę jako podejrzanego o napad na sklep optyczny SunglassHut w Houston w Teksasie – podaje nbcnews.com. 

Jak czytamy, 61-letni Harvey Murphy Jr. z Kalifornii złożył pozew przeciwko działowi zapobiegania stratom Macy’s oraz EssilorLuxottica, czyli spółce macierzystej Sunglass Hut. Oskarża on firmy o użycie sztucznej inteligencji i specjalnego systemu do rozpoznawania twarzy w celu zidentyfikowania go jako podejrzanego. 

W pozwie można przeczytać, że Sunglass Hut współpracował z działem zapobiegania stratom. Przedsiębiorstwa miały „porównać niejasne nagrania” ze zdjęciami mężczyzny z lat 80., kiedy to został skazany za włamania bez użycia przemocy. Jak czytamy, w trakcie napadu mężczyzna znajdował się 2000 mil dalej, w Sacramento w Kalifornii, gdzie mieszkał. 

Zarzuty wobec mężczyzny ostatecznie wycofano, jednak „szkody zostały już wyrządzone”. Według pozwu, w więzieniu Murphy został „pobity, zgwałcony zbiorowo i pozostawiony z trwałymi obrażeniami na całe życie" – dowiadujemy się.

W rzeczywistości przestępstwa dopuściło się dwóch mężczyzn, którzy 22 stycznia 2022 roku napadli na sklep i grozili jego pracownikom. Następnie ukradli „tysiące dolarów w gotówce oraz produkty z Sunglass Hut” w Houston.

„Historia pana Murphy'ego jest niepokojąca dla każdego obywatela w tym kraju” – mówi adwokat poszkodowanego Daniel Dutko. „Każda osoba może zostać niesłusznie oskarżona o popełnienie przestępstwa w oparciu o podatne na błędy oprogramowanie do rozpoznawania twarzy” – dodaje. 

Murphy domaga się 10 mln dol. za „złośliwe oskarżenie, fałszywe uwięzienie i rażące zaniedbanie” – dowiadujemy się. 

Jak czytamy, firma Macy's odmówiła komentarza, a z EssilorLuxottica nie można było się skontaktować. (an)

Źródło:

nbcnews.com, Man says AI and facial recognition software falsely ID'd him for robbing Sunglass Hut and he was jailed and assaulted, Minyvonne Burke, 25.01.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin